شورشیان ام 23 به شورش خود پایان دادند

۱۵ عقرب ۱۳۹۲

شورشیان جنبش 23 مارچ (ام 23) در جمهوری دموکرات کنگو (DRC) پایان شورش خود را اعلام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، ام 23 اعلام کرده است که خود را خلع سلاح و مذاکرات سیاسی را دنبال می‌کند، اعلام این خبر پس از آن بود که نیروهای ارتش کنگو آخرین مقر شورشیان ام 23 در تپه‌های روستای شانزو و رانیونی در نزدیکی مرز اوگاندا و رواندا را تسخیر کردند.

برترند بیسیموا، رهبر گروه ام 23 با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: از رئیس کارکنان و فرماندهان تمامی واحدهای اصلی خواسته شده است که نیروها را برای خلع سلاح، تسلیم و ادغام مجدد در شرایطی که با دولت کنگو توافق می‌شود آماده کنند.

شورشيان ام 23، در تاریخ 20 نوامبر 2012 ميلادی در پی شکست صلح‌بانان سازمان ملل در نبردهايی که در شهر مرزی گوما روی داد اين شهر را تصرف کردند، گوما، مرکز ولایت کيووی شمالی، يک ميليون تن جمعيت دارد، شورشيان ام 23 مطابق توافقنامه آتش بس در اول دسمبر از اين شهر عقب نشينی کردند.

شورشيان ام 23، اپريل سال 2012 در اعتراض به آنچه بدرفتاری نيروهای مسلح جمهوری دموکراتيک کنگو نامیدند، از ارتش این کشور جدا شدند، اين شورشيان طبق يک قرارداد صلح که سال 2009 ميلادی به امضا رسيد با ارتش کنگو ادغام شده بودند.

از اوايل ماه می سال 2012 تا کنون، حدود سه ميليون تن در شرق کنگو از بيم جان خانه‌های خود را ترک کرده‌اند، حدود 2 ميليون و 500 هزار تن از آوارگان در مناطق امن‌تر کنگو مستقر شده‌اند، اما بيش از 460 هزار تن از آنان به کشورهای هم‌جوار کنگو شامل رواندا و اوگاندا پناه برده‌اند.

کنگو در چند دهه گذشته با مشکلات متعددی از جمله فقر شديد، زيرساخت‌های ويران و جنگ در شرق اين کشور مواجه شده است که در بيش از يک دهه گذشته ادامه داشته و بيش از 5 ميليون و 500 هزار کشته برجا گذاشته است.

ام 23 ،

پایان

شورش،

شورشیان،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.