اسد ۱۸, ۱۳۹۹

شورای علمای شیعه افغانستان در باره رویدادهای اخیراعلامیه صادر کرد

شورای علمای شیعه افغانستان در پیوند به رویداد های اخیر در کشور اعلامیه صادر کرد و تاکید نمود که مردم ما تاوان زیاد دراثر گرایش های انحصارطلبانه، قوم گرایانه و تندروانه پرداخته است و اگر باردیگر این گرایش ها دامن گیر شود، یقینا تر و خشک را با هم خواهد سوزاند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، شورای علمای شیعه افغانستان از حکومت جمهوری اسلامی افغانستان خواسته است که رویدادهای اخیر را به صورت جدی و ویژه پیگری نموده و عوامل بوجودآورنده آنها و همچنین آنانی را که در وظایف شان اهمال نموده اند شناسائی و به پنجه قانون بسپارد.

متن اعلامیه قرار به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

عن النبی (ص): من اصبح و لا یهتم بامور المسلمین فلیس بمسلم.

ملت نجیب، فهیم و متدین افغانستان!

اگرچه کشور عزیز ما در چهار دهه اخیر شاهد حوادث و وقایع غم انگیز و خونین بوده است، اما آنچه که در چند روز اخیر اتفاق افتاد، از جهاتی تبعات و پیامدهای آن سبب نگرانی و تشویش ملت و مردم ما گردید.

شورای علمای شیعه افغانستان با آرزوی بهشت برین برای قربانیان حوادث مزبور و ابراز همدردی و غم شریکی با خانواده های آن ها و آرزوی تحقق صلح سراسری و عدالت اجتماعی وحدت ملی در کشور و ابراز نگرانی عمیق از اوضاع پیش آمده موارد آتی را خاطر نشان و توصیه می نماید:

۱- بدون تردید تامین امنیت کشور و شهروندان از وظایف اصلی و اولیه ی حکومت است که هیچ نوع اهمال و غفلت در آن پذیرفتنی نمی باشد.

۲- اعتراضات و طرح مطالبات مدنی از حقوق قانونی شهروندان کشور است و حکومت طبق قانون، ضمن برآورده ساختن مطالبات مشروع و قانونی مردم و معترضان، مسئولیت حفظ جان معترضان را نیز بعهده دارد.

۳- مطالبات و اعتراضات مدنی نیز معیارها و ضوابط قانونی و اخلاقی خاص خود را دارد که هرنوع تجاوز و عدول از آنها خطرناک، حادثه ساز و مسئولیت آفرین است.

۴- در شرایط حساس و شکننده کنونی بیش از هر زمان دیگر، نیاز به همگرایی، تامین عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی و وحدت و انسجام است، و هرنوع عمل و طرح شعارهای قومی، لسانی، سمتی و … علاوه بر مخالف بودن با تمام معیارهای شرعی و اخلاقی، برخلاف مصالح ملی و منافع علیای کشور است.

شورای علمای شیعه افغانستان، ضمن ابراز نگرانی مجدد، از تمامی نخبگان، دانشمندان و دلسوزان کشور و مسئولین حکومت می خواهد که ضمن تامل جدی به اوضاع نگران کننده کشور، اقداماتی را روی دست گیرند که سبب استحکام شیرازه وحدت ملی و اخوت اسلامی در کشور گردیده و از هرنوع حرکت منافی همدلی و همگرایی ملی جلوگیری گردد.

بزرگان، فعالان و دلسوزان کشور و مسئولین حکومت جمهوری اسلامی افغانستان!

مردم ما تاوان زیاد دراثر گرایش های انحصارطلبانه، قوم گرایانه و تندروانه پرداخته است و اگر باردیگر این گرایش ها دامن گیر شود، یقینا تر و خشک را با هم خواهد سوزاند.

از این رو همگان را برای روی دست گرفتن اقدامات همگرایانه و وحدت طلبانه دعوت می نمائیم و از حکومت جمهوری اسلامی افغانستان مجدانه می خواهیم که رویدادهای اخیر را به صورت جدی و ویژه پیگری نموده و عوامل بوجودآورنده آنها و همچنین آنانی را که در وظایف شان اهمال نموده اند شناسائی و به پنجه قانون بسپارد تا از یکطرف تاحدی اطمینان خاطر شهروندان حاصل شده و از جانبی متخلفین به جزای اعمال شان برسند و از شهروندان محترم و معترض نیز خواهشمندیم که خواستها و مطالبات شان را از طرق مشروع و قانونی دنبال نمایند.

شورای علمای شیعه افغانستان نیز برای هر نوع همکاری در این عرصه اعلام آمادگی می نماید و عجالتا پیشنهاد می نماید که مشکلات پیش آمده با تشکیل کمسیونی مرکب از علما، متنفذان خیراندیش و سیاسیون از طریق گفتگو حل و فصل گردد.

والسلام علی من اتبع الحق لذات الحق

شورای علمای شیعه افغانستان
۱۳۹۶/۳/۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *