شخصیت حسن نصرالله به شدت رصد می شود !

روزنامه یدیعوت احرونوت اخیرا تحقیق ویژه ای را منتشر کرده که در آن آمده است که اسرائیل گروه ویژه پانزده  نفره ای متشکل از تحلیلگران امنیتی، شرق شناسان  و روانشناسان برای تحلیل شخصیت سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان تشکیل داده است.

به گزارش  خبر گذاری خاور میانه  و به نقل از روزنامه القدس العربی، چاپ لندن، یدیعوت احرونوت درباره تیمی که برای تحلیل روانی و تحرکات سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان تشکیل شده است، می نویسد: این کارشناسان تلاش می کنند دریابند که در سر سید حسن نصرالله چه می گذرد. این پانزده نفر در تلاش هستند تا شخصیت سید حسن نصرالله را تحلیل کنند. آنها دائما پروفایل او را به روز می کنند حتی تحرکات دست و نقاط مختلف بدن او را زیر نظر دارند. حرکت های صورت او را تجزیه و تحلیل می کنند و تلاش دارند که دریابند حرکت های صورتش هر یک چه معنایی دارد. به ویژه زمانی که سخنرانی می کند و  از جنگ صحبت می کند.

در ادامه این گزارش به نقل از یکی از محققان عضو این تیم آمده است که نصرالله شخصا اخبار روزمره اش را از رسانه ها می گیرد و شخصا تمایل بسیاری دارد تا ظهور علنی داشته باشد. نصرالله به  از فهم بالایی برخوردار است، به هیچ وجه از مرگ نمی ترسد، کاملا معتقد است که آینده از آن اوست، اما در عین حال اعتقاد دارد که باید بر احتمالات ناگهانی و پیش بینی نشده غلبه کرد. بر خلاف تصور بسیاری زیاد در پناهگاه زیرزمینی اش به سر نمی برد. وزنی مشخصی دارد و تلاش می کند که تغییری در آن حاصل نشود. اگر چه در مقایسه با گذشته در حال حاضر چاق تر شده است.

آنها همچنین همه سخنرانی های سابق سید حسن نصرالله را زیر نظر گرفته اند و تلاش کرده اند تا گزارشی روانی و سیاسی منطبق با واقعیت های درونی او تهیه کنند.

دانی رابنشتاین، شرق شناس اسرائیلی در این باره می گوید: «نصرالله شخصیت عظیمی دارد، بر رویکرد فلسطینی ها و افکار عمومی اعراب کاملا تسلط دارد. اشراف او بر جامعه عربی و افکار عمومی اعراب حتی فراتر از عبدالناصر است. عبدالناصر فقط شش روز توانست اسرائیلی ها را نگران کند اما سید حسن نصرالله چهار سال یک چهارم اسرائیلی ها را در جنگ ۲۰۰۶ زندان کرد. نصرالله بزرگ ترین صندوق اسرار حزب الله محسوب می شود.»

 گزارش مشابهی را روز یکشنبه روزنامه عبری جروزالم پست به زبان انگلیسی منتشر کرده که در آن آمده است که ارتش اسرائیل همه تلاش خود را برای مراقبت از مرزهای شمالی خود صرف کرده است و تلاش دارد تا چیزی از طبیعت وضعیت موجود و واقعیت های حاکم بر آن جا به دست آورد. برای همین هر گونه تحرکی را به دقت رصد می کند و خود را برای هر گونه جنگی در آن منطقه آماده می کند. همچنین ارتش اشغالگر در حال آماده سازی گروهی امنیتی برای رصد مرزهای شمالی خود با لبنان و زیر نظر گرفتن تحرکات حزب الله است که کنترل روستاهای مرزی را در دست دارد و سلاح های سنگین و موشک های دوربرد در داخل منازل غیرمسکونی مستقر کرده است.

بنا به این گزارش کتیبه “النورس” دومین کتیبیه بزرگ وابسته به ارتش اسرائیل در پایان هفته ای که گذشت آموزش نظامی بسیار سختی را به پایان رساند که پنج هفته به طول انجامید که گفته شد هدف از آن آماده سازی ارتش اسرائیل برای هر گونه اتفاق احتمالی است. گفته می شود ارتش اسرائیل در حال حاضر در حال آماده سازی خود برای جنگ احتمالی با حزب الله لبنان است.

یفتاح سیمونی، فرمانده این کتیبه در این باره می گوید: «ما بر روی اهداف مختلفی در صورت در گرفتن جنگ احتمالی با حزب الله تمرکز کرده ایم. ارتش دائما هدف های جدیدی را به اهدافش اضافه می کند. این هدف اصلی گروه ما است که اهداف جدید را کشف کرده و بر روی آن کار کند. ما صیاد ماهی نیستیم که منتظر باشیم کسی برای ما طعمه بیندازد بلکه همواره به دنبال اهدافمان بوده ایم تا اجازه ندهند طعمه ماهی های دیگر بشویم.»

به گفته این روزنامه حزب الله نزدیک به ۸۰ هزار موشک در اختیار دارد که همگی متوجه اسرائیل هستند که بیشتر آنها در روستاهای جنوب لبنان مستقر شده اند.این روزنامه همچنین می نویسد که سربازان اسرائیلی تلاش می کنند تا نقاط نظامی کاذبی ایجاد کنند تا فکر نیروهای حزب الله را منحرف کرده تا به این ترتیب بتوانند توانایی تجسسی و نظامی آنها را مهار کرده و نیروهای حزب الله را از تمرکز بر تحرکات اسرائیل منحرف کنند.

از سوی دیگر امیر اورن، تحلیلگر امور نظامی در روزنامه هاآرتص در این باره می نویسد که اسرائیل احتمال می دهد تا ابتدای سال آینده با حزب الله درگیر شود. یکی از ژنرال های فرماندهی مرکزی ارتش اسرائیل احتمال می دهد که جنگ جدید با حزب الله قبل از پایان صدارت گانتس در فوریه ۲۰۱۴ در بگیرد که اگر در بگیرد جنگ زمینی خواهد بود و صدها سرباز اسرائیل کشته و زخمی خواهند شد.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *