سیاست دوگانه ترکیه در حل مناقشه قره باغ

۱۹ حمل ۱۳۹۵

12957283_581977845296730_1474336593_n.pngپس از آنکه در روزهای اخیر درگیری ها بر سر موضوع قره باغ بین دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان شدت گرفت در حالی که  100 نفر نیز از طرفین کشته و زخمی شدند، دولت اردوغان نیز این موضوع را دستمایه تبلیغات ظاهرگرایانه خود نمود و با موضع گیری های ریاکارانه در حمایت از آذربایجان سعی کرد خود را دوست و برادر مردم آذربایجان معرفی کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، در حالی که رجب طیب اردوغان در سال 1388 در زمان نخست وزیری خود با دولت ارمنستان یک پیمان صلح تاریخی در سوئیس به امضا رساند که بر این اساس مقامات ترکيه و ارمنستان به يک قرن اختلاف ميان دو کشور پايان داده شود اين پيمان در دانشگاه زوريخ سوئيس و با حضور برخي مقامات کشورهاي جهان از جمله هيلاري کلينتون و برنار کوشنر وزراي وقت امورخارجه آمريکا و فرانسه و همچنين خاوير سولانا مسئول وقت سياست خارجي اتحاديه اروپا امضا شد.

از زمان جنگ جهاني اول و درگيري عثماني‌ها با ارمني‌ها روابط ديپلماتيک ميان ترکيه و ارمنستان قطع شد. ارمنيها کشتارهای صورت‌گرفته عليه ارامنه را نسل‌کشی می‌دانند و ترکيه ، اين ادعای ارامنه درباره ”کشتار يک و نيم ميليون نفر از ارامنه اين کشور و همچنين کوچ اجباری در راستای پاکسازی قومی ” را رد می کند و می گويد در آمار کشته شدگان“اغراق“ شده است .

آن زمان جمهوری آذربایجان از این پیمان به شدت انتقاد کرد و گفت این اقدام ”روابط برادرانه میان آذربایجان و ترکیه“ را خدشه‌دار می کند که این کشور ترکیه را تهدید به قطع روابط گازی کرد.

جالب آنکه سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان به دعوت رییس جمهور وقت ترکیه عبدالله گل برای تماشای بازی تیم ملی فوتبال به ترکیه سفر کرد که تا حد زیادی این مسئله عادی جلوه داده شود.

ترکيه همچنان امیدوار است که روابط خود با ارمنستان را عادی سازی کند و با اين اقدام به آرزوي ديرينه خود يعني پيوستن به اتحاديه اروپا نزديک تر شود و در راه رسیدن به این هدف حاضر است مسئله قره باغ را نادیده بگیرد و به نفع ارمنستان کنار بکشد.

آذربایجان،

اختلاف ،

ارمنستان،

خدشه دار،

دوگانه ،

سیاست ،

صلح،

عبدالله گل،

قره باغ،

قطع،

مناقشه،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed