سهل انگاری و ناآگاهی تکراری نهادهای امنیتی در قبال تامین امنیت مراسم عزاداری

۱ قوس ۱۳۹۵

حمله انتحاری امروز بر مراسم امنیتی اربعین حسینی (ع) بازهم سهل انگاری، بی مسوولیتی و ناآگاهی مقام های امنیتی در قبال تامین امنیت این مراسم در کشور را ثابت کرد.

بعد از انجام حمله انتحاری بر مراسم عاشورا در سال 1390 که بیش از 100 کشته و زخمی برجا گذاشته بود و یک حمله بی سابقه گفته شده، با گذشت 5 سال میزان این حملات افزایش یافته است.

13900915145727_photol

در حمله بر عزاداران حسینی (ع) در سال 1390، مقام های امنیتی هیچ تدابیری نگرفته بودند؛ اما وعده دادند که از وقوع این گونه حملات جلوگیری کنند.

این روند برای سه سال به شدت سال 1390 دیده نشد؛ اما هر از گاهی، مراسم عزاداری در کشور شاهد حملات انتحاری و انفجاری بودند.

نکته جالب توجه و قابل تامل در سال جاری بود که این حملات شدت یافت؛ مراسم راهپیمایی جنبش روشنایی در چوک دهمزنگ با یک حمله انتحاری هدف قرار گرفت و شمار زیادی شهید و زخمی برجا گذاشت.

201610130801433229

هرچند پیش از این مراسم، مقام های امنیتی از انجام حملات تخریبی هشدار داده بودند؛ اما این امر نمی تواند مسوولیت این مقام ها را از بین ببرد و با وجود تهدیدهای امنیتی، مسوولیت مقام های امنیتی برای تدابیر لازم بیشتر از پیش نیز می شود.

اما برخلاف این گفته ها، مقام های امنیتی تنها به هشدار دادن در مورد تجمعات اکتفا کرده و مسوولیت خود را تمام شده می دانند و حملات بر مراسم عزاداری بیشتر از پیش نیز می شود.

مقام های امنیتی به ویژه در کابل و به صورت خاص گارنیزیون کابل هر بار که برای مراسم و تجمعات هشدار داد، در همان مراسم رویداد ناگواری رخداد.

حمله بر عزاداران حسینی در زیارت کارته سخی در شب عاشورا که خود برخاسته از بی مسوولیتی و بی کفایتی پولیس حوزه مربوطه را نشان می دهد و در این امر قرار شد که نتایج تحقیقات در رابطه با حملات یادشده نیز اعلام شود.

اما هنوز رنگ خون شهدای شب عاشورای امسال پاک نشده و نتایج تحقیقات لازم با مردم شریک نشده بود که امروز (اول قوس) و چهل روز بعد از عاشورا، بازهم یک مراسم عزاداری در شهر کابل هدف حمله انتحاری قرار می گیرد.

در این حمله گفته می شود که انتحار کننده خود را به داخل مسجد رسانده و در نتیجه این رویداد، شمار زیادی از عزاداران شهید و زخمی شده اند.

این در حالی است که نیروهای امنیتی ارگان های کشفی و استخباراتی دارد و باید برای جلوگیری از این رویدادها از همه امکانات لازم استفاده کند؛ اما سهل انگاری و یا هم عدم مسوولیت پذیری رویدادی خونبار رخ میدهد و مقام های امنیتی بازهم شاید تنها به اعلام شهدا و زخمی ها اکتفا خواهند کرد.

حمله امروز در مسجدی رخ می دهد که فاصله چندانی با حوزه امنیتی ندارد و در عین حال تنها یک دروازه ورودی دارد که در صورت عدم سهل انگاری مقام ها و نیروهای امنیتی، این رویداد می توانست رخ ندهد.

این سهل انگاری زمانی رنگ دیگر می گیرد که اگر هشدار و یا تهدید امنیتی در مراسم اربعین به ارگان های کشفی و استخباراتی رسیده، چرا به این تهدید ها رسیده گی نکرده و امنیت این مراسم که در مکان های محدودی برگزار می شد را نگرفته اند؟

اما سهل انگاری مقام های امنیتی به ویژه نهادهای کشفی و استخباراتی به حدی بوده که رویداد خونین رخداده و رهبران حکومت وحدت ملی نیز در حال رسیده گی به تنشها و امتیازات شخصی خود هستند.

با این حال، رهبران حکومت از تقبیح کردن اینگونه رویدادها غافل نخواهند بود؛ تقبیحی که تنها پاشیدن نمک بر زخم خانواده های داغدیده بیشتر نخواهد بود.

این در حالی است که روز جمعه (دو روز پیش) به دلیل حضور مقام های بلندپایه دولتی در یک مراسم، امنیت شدید و بی سابقه ای در همین مسجد (باقرالعلوم) گرفته شده و حتی به مردم عادی اجازه تردد در نزدیکی آن داده نمی شد؛ اما مراسم امروز که تنها مربوط به مردم عادی بود، باید شاهد حمله ای شدید باشد.

این امر می رساند که مردم باید خودشان امنیت مراسم خود را تامین کنند و دیگر در انتظار مقام های امنیتی و نهادهای امنیتی نباشند.

اربعین حسینی

انتحاری

سهل انگاری

عدم مسوولیت پذیری

کابل

مقام های امنیتی


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

1 Comment