سلب اختیارات کامل از وزیرخارجه عربستان

مقتل-محمد-بن-سلمانطبق گزارش منابع آگاه مرتبط با دیپلمات­های عربستان سعودی در ایتالیا و فرانسه، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان هیچگونه اختیاری در اتخاذ تصمیمات این وزارتخانه نداشته و گماشته‌ی محمد بن سلمان محسوب می‌گردد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، در حال حاضر در وزارت خارجه عربستان هرگونه تخصیص بودجه با دستور مستقیم محمدبن‌سلمان صورت می­گیرد. لذا موج گسترده نارضایتی در سفارتخانه­ های عربستان در کشورهای مختلف ایجاد شده است و این موضوع به تدریج ابعاد گسترده‌تری را به خود اختصاص داده و موجب اعتراض علنی سفرای عربستان سعودی به عادل الجبیر شده است.

در گذشته سعود الفیصل(وزیر سابق وزارت‌خارجه) مستقیماً در مورد اختصاص بودجه‌های مورد نظر به سفرا، کشورها، احزاب و جریان‌های مختلف تصمیم‌گیری می‌کرد و لیکن حاضر عادل الجبیر چنین اختیاری را ندارد و می‌بایست برای هرگونه اقدامی از محمد بن سلمان اجازه بگیرد.

مطرح است علی العسیری(سفیر عربستان سعودی در بیروت) برای تامین مطالبات مالی نادر الحریری(دبیرکل جریان‌المستقبل) و فواد سنیوره (یکی از کادرهای این جریان) از لبنان به ریاض سفر کرده و درخواست خود را با محمد بن سلمان مطرح نموده که با مخالفت و واکنش منفی وی مواجه شده است.