اسد ۱۴, ۱۳۹۹

سلاح سنگین”جهنم روسی” به اختیار ارتش سوریه قرار گرفت

845913روسیه یک نوع سلاح سنگین و دور بردی را به اختیار ارتش سوریه قرار داده است که قابلیت تخریب و آتشباری زیادی را در پی دارد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، ارتش سوریه پس از دریافت سلاح “آتشبارهای پرقدرت «توس ۱ ای» معروف به «جهنم روسی» یا «پخته شدن در آفتاب» از روسیه، توانسته است در مناطق کوهستانی لاذقیه پیشروی کند.

ارتش سوریه سنگرها و پایگاههای گروه های تروریستی بویژه داعش را در مناطف کوهستانی “لاذقیه” را ویران کردند.

ویژگی های آتشباری جهنم روسی با برد چهار هزار و ۵۰۰ متر به گونه ای است که پس از برخورد با هدف و انفجار، با تولید دمایی معادل ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد تا شعاع چند صد متری را تحت تاثیر امواج ویران کننده دمایی و تخریبی خود قرار می دهد.

همچنین این سلاح که تقویت شده تسلیحات «بوراتینو» مربوط به زمان شوروی است و نوع پیشرفته آن روی تانک تی ۷۲ قرار دارد، در هربار گلوله گذاری توان ۲۴ شلیک را دارد که به محض اصابت تمامی اکسیژن موجود در هوا را می سوزاند و نیروهای دشمن را از بین می برد و تمامی این عملکرد فقط در چند ثانیه صورت می گیرد.

ویدئوی کار دو آتشبار سنگین روسی ‘توس ۱ آ’موسوم به ‘سونتسپک’ که ارتش سوریه آنها را از فدراسیون روسیه گرفته، در اینترنت منتشر شد.

این آتشبارها مواضع شبه نظامیان در کوه های شمال شرقی لاذقیه را مورد حمله قرار می دهند.

این آتشباری به عنوان ‘ترموباریک’ یا گرما فشاری همه منطقه پیرامونی شلیک را می سوزاند و حتی پناهگاه های زیر زمینی نیز در مقابل آن امنیت ندارند، زیرا در لحظه انفجار هوا و اکسیژن اطراف را به طور کامل می سوزاند.

براساس گزارش ها، به کارگیری این سامانه ها در میدان نبرد، توازن قوا را به نفع ارتش سوریه تغییر داده و نظامیان سوری را در موقعیت هجومی قرار داده است.