اسد ۲۳, ۱۳۹۹

سعودیها ۱۴ میلیارد دالر به زیر ساخت های یمن آسیب زده اند

براساس گزارشی که رویترز به آن دست یافته است، حملات هوایی بمب افکن های سعودی به یمن تاکنون بیش از ۱۴ میلیارد دالر به اقتصاد و زیرساخت‌های این کشور آسیب وارد کرده است. این در حالی است که نیمی از مردم این کشورهم اکنون از سوءتغذیه رنج می برند.

635947733439788523

در این گزارش که توسط سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا ، بانک جهانی و بانک توسعه اسلامی در ماه می تهیه شده، آمده است: «درگیری تاکنون هفت میلیارد خساورت وارد کرده است (البته بخشی از براورد هنوز اماده نیست) و بیش از هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون دالر به بخش تولید و خدمات صدمه زده است.».

به گزارش رویترز، در جنگ ۱۶ ماهه در یمن دستکم شش هزار و ۵۰۰ نفر کشته شده اند و بیش از دو و نیم میلیون نفر از خانه و کاشانه شان آواره شده اند و در نیتجه این جنگ هم اکنون یک فاجعه انسانی در این کشور در حال وقوع است.

رویترز می گوید: گزارش «ارزیابی مقدماتی خسارت و نیاز» یک گزارش داخلی است که هنوز به صورت عمومی منتشر نشده است.

گزارش این نهادهای بین المللی تصریح کرده است: یافته‌های این گزارش مقدماتی، خسارت‌ها نه تنها مقطعی و متعلق به بخش‌های خاصی هستند، بلکه میزان آنها در حال تغییر است چرا جنگ در یمن همچنان در جریان است.

به گزارش رویترز، وزارت معارف یمن می گوید یک هزار و ۶۷۱ مکتب در ۲۰ فرمانداری در طول جنگ خسارت دیده اند که براساس ارزیابی انجام شده ۲۶۹ میلیون دالر به مکاتب خسارت وارد شده است.

در تعز که سومین شهر بزرگ یمن محسوب می شود سیستم بهداشت عمومی در آستانه از بین رفتن است به طوری که نیمی از بیمارستان‌های عمومی شهر خسارت دیده یا قابل استفاده نیستند.

گزارش نهادهای بین المللی می گوید، افزایش مرگ و میر غیرنظامیان نتیجه غیر مستقیم تداوم جنگ و حملات هوایی سعودی در یمن است.

داده‌های آماری این گزارش از سال ۲۰۱۵ تا اوایل سال جاری گردآوری شده است.

این گزارش فقط خسارت‌ها وارده به بخش مسکونی در شهرهای صنعا، عدن، تعز و زنگبار را گرداوری کرده است و جمع اوری اطلاعات در این زمینه در ماه اکتبر سال ۲۰۱۵ متوقف شده است.