اسد ۲۲, ۱۳۹۹

سرمایه گذاران سعودی عامل کشتار شیعیان در خاورمیانه

روزنامه نگار معروف انگلیسی با اشاره به کشتار هزاران شیعه در کشورهای منطقه به دست گروه های افراطی، عربستان سعودی را حامی مالی کشتارهای گروهی در خاورمیانه توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، پاتریک کاکبرن، امروز (یکشنبه) در مطلبی در روزنامه انگلیسی “ایندیپندنت” نوشت: “دوستان سعودی ما از قتل گروهی در خاورمیانه حمایت مالی می‌کنند.”

وی افزود: حامیان مالی در عربستان سعودی، نقش مهمی در تأسیس گروه‌های افراطی و حفظ آنها برای طی بیش از ۳۰ سال ایفا کرده اند.

کاکبرن خاطرنشان کرد: با وجود تصمیم امریکا و هم پیمانانش برای ورود به “جنگ با تروریسم”، آنها به شدت با تحت فشار گذاشتن عربستان و دولتهای پادشاهی در کشورهای حاشیه خلیج فارس برای توقف حمایت مالی از گروه های مسلح مقاومت کردند.

این روزنامه نگار انگلیسی اظهار داشت: گزارشهای اطلاعاتی آمریکا حاکی است که در جریان حملات یازدهم سپتامبر القاعده بر کمک مهم طرفهای میانجی که کمکهای مالی حامیان مختلف در چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس و به ویژه عربستان سعودی را جمع آوری می‌کردند، تکیه داشت.

“هیلاری کلینتون” وزیر خارجه سابق امریکا در نمابری به سفارتخانه‌های این کشور در خصوص حمایت مالی از تروریسم نوشته بود، “حامیان مالی در عربستان بزرگترین منبع مالی گروه‌های تروریستی در مناطق مختلف دنیا هستند.

“این نمابر محرمانه مربوط به سال ۲۰۰۹ بود و سایت ویکیلیکس آن را منتشر کرد.کاکبرن درباره دلیل خودداری از تحت فشار قرار ندادن عربستان و چند کشور دیگر برای متوقف کردن حمایت مالی از گروه‌های تروریستی اظهار داشت: توضیح آشکار آن است که امریکا و هم پیمانانش نمی خواهند یک هم پیمان مورد اعتماد را ناراحت کنند.

وی افزود: ولی دلیل دیگر آن است که هدف اکثر گروه‌های افراطی کشتار شیعیان است و نه امریکایی ها، هزاران شیعه در عراق، سوریه، پاکستان و حتی کشورهایی مانند مصر که تعداد قابل توجهی شیعه در آنجا زندگی نمی کنند، به دست این گروه ها به قتل می رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *