سخنان ترامپ در مورد کوریای شمالی تبلیغات سیاسی است

pic-28538-1463465338سفیر کوریای شمالی در سازمان ملل می گوید: سخنان «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواه انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا را مبنی بر گفت وگو با رهبر کوریای شمالی «تبلیغات سیاسی» است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، ترامپ هفته گذشته به خبرگزاری رویترز گفت که در صورت ورود به کاخ سفید مایل است در تلاش برای توقف برنامه هسته ای «پیونگ یانگ » با رهبر کوریای شمالی گفت وگو کند.

«سو سی پیونگ» روز دوشنبه به رویترز گفت: تصمیم مذاکره یا گفت و گو به دست رهبر عالی کوریای شمالی است نه ترامپ.

وی افزود: به اعتقاد پیونگ یانگ، ایده ترامپ یا همان گفت وگو، بی معنی و غیرمنطقی است. این سخن برای استفاده در انتخابات ریاست جمهوری است. یک نوع آگهی و تبلیغات سیاسی است. این چیزی جز یک نمایش انتخاباتی نیست.

نماینده کوریای شمالی درسازمان ملل از آمادگی کشورش برای بازگشت به مذاکرات متوقف شده گروه شش جانبه درباره برنامه هسته ای پیونگ یانگ خبر داد و گفت، چین و روسیه موافق این پیشنهاد هستند اما، آمریکا، کوریای جنوبی و جاپان با آن مخالفت کردند.

وی افزود: ما به عنوان یک کشور هسته ای مسئول، هیچگاه در استفاده از این تسلیحات پیشقدم نخواهیم شد. در صورتی که اگر آمریکا ابتدا از این تسلیحات استفاده کند، ما نیز ناچار به استفاده از قدرت هسته ای خود هستیم. ما به عنوان یک کشور هسته ای، به تعهدات مان در زمینه منع اشاعه فن آوری هسته ای عمل می کنیم.

کوریای شمالی به خاطر آزمایش های هسته ای و موشکی در ماه جنوری و فبروری گذشته با شدیدترین تحریم های سازمان ملل در ۲۰ سال گذشته مواجه شد.