سئول یک کشتی را به ظن انتقال محصولات نفتی به کوریای شمالی متوقف کرد

کوریای جنوبی یک کشتی را به ظن انتقال محصولات نفتی به کوریای شمالی و نقض تحریم های سازمان ملل، متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این دومین کشتی توقیف شده توسط کوریای جنوبی است. دولت کوریای جنوبی پیشتر نیز اعلام کرده بود، یک نفت‌کش هنگ کنگی با نام “لایت هاوس وینمور” را به دلیل انتقال محصولات نفتی به یک کشتی کوریای شمالی متوقف ساخته است.

کشتی توقیف شده دوم حامل پرچم پاناما است و اجازه ترک بندر به آن داده نشده است. بیشتر خدمه این کشتی از میانمار و چین هستند که توسط مقامات گمرک و امنیت ملی کوریای جنوبی مورد بازجویی قرار گرفتند.

یک مقام دولت کوریای جنوبی اعلام کرد: این کشتی به دلیل احتمال ارتباط با کوریای شمالی تحت بازرسی قرار گرفته است.

مقامات کوریای جنوبی پیشتر اعلام کرده بودند نفتکش “لایت هاوس وینمور” حامل پرچم هنگ کنگ ۱۱ اکتبر در بندر یئوسوی کوریای جنوبی لنگر انداخت تا ۱۴ هزار و ۳۹ تن نفت پالایش شده از جاپان بارگیری کند. چند روز بعد این نفتکش از یئوسو به مقصد تایوان حرکت کرد اما به جای حرکت به سوی تایوان، نفت پالایش شده را در آب‌های بین‌المللی به چهار کشتی دیگر از جمله کشتی سام جونگ۲ کوریای شمالی منتقل کرد.

مقامات کوریای جنوبی پس از اینکه شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های شدیدتری را در ممنوعیت فروش نفت به کوریای شمالی تصویب کرد، این نفتکش را رسما توقیف کردند.

در قطعنامه سازمان ملل از کشورهای عضو خواسته شده است کشتی‌های مظنون به فعالیت‌های ممنوع شده را در آب‌های سرزمینی و بنادر خود بازرسی و توقیف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *