روسیه پدافند موشکی در منطقه قطب شمال مستقر کرد

۱۸ قوس ۱۳۹۴

روسیه  پدافند موشکی  در منطقه قطب شمال مستقر کردروسیه دو هنگ پدافند موشکی مجهز به سیستم ضد هوایی اس ۴۰۰ را در دو پایگاه نظامی در منطقه قطب شمال مستقر کرده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، یک منبع روسی تأکید کرده است روسیه در سال جاری دو گردان موشکی مجهز به سیستم ضد هوایی اس ۴۰۰ را شبه جزایر نوویا زیملا و در منطقه تیکسی واقع در جمهوری ساخا از جمهوری های اقماری فدراسیون روسیه مستقر کرده است.

مجموعه های پدافند موشکی اس ۴۰۰ یا تریومف (در طبقه بندی ناتو: اس. ای-۲۱) پیشرفته ترین تسلیحات پدافند موشکی روسی است که قادر به هدف قرار دادن هواپیماها تا برد ۴۰۰ کیلومتر و موشک های تاکتیکی تا شعاع ۶۰ کیلومتری است.

مقام روس همچنین تاکید کرده که برای پوشش هوایی مجموعه های اس-۴۰۰ از حملات هوایی احتمالی، مجموعه های پدافند هوایی “پانتسیر” در مناطق مجاور قطب شمال مستقر شده است. همچنین سیستم های موشکی ساحل به دریای «باستیون» در منطقه نووایا زملیا، استقرار یافته است.

وی اضافه کرد: این تسلیحات و مجموعه های موشکی بطور شبانه روزی در حالت آماده باش قرار دارند.

قطب شمال با سرزمین های پهناور و بستر آبی غنی از منابع انرژی از جمله نفت و گاز و معدنی برای پنج کشور مجاور آن و بیش از همه روسیه و آمریکا عرصه جنگ سرد واقعی شده است که از مدت ها پیش راهبرد تسلط خود را بر این سرزمین سفید یخ زده عملیاتی کرده اند.

روسیه، آمریکا، کانادا، نروژ و دانمارک (کشورهای همجوار قطب شمال)، برای دستیابی به ذخایر قطبی و تسلط بر آب های پیرامون آن با یکدیگر رقابت می کنند و رقابت این کشورها در یک دهه اخیر افزایش یافته است.

مسکو در سال های گذشته به ویژه در دو سال اخیر برای تشدید و گسترش حضور خود در قطب شمال تلاش و برنامه ریزی کرده که مهم ترین آن تاسیس پایگاه نظامی در منطقه قطب شمال و استقرار دائمی نیروهای خود در این سرزمین است.

در راستای این تلاش ها، روسیه در دو سال اخیر چند رزمایش قطبی برگزار کرده است که در آن ده ها نفر از تفنگداران دریایی ویژه و نیروهای هوابرد با تسلیحات پیشرفته شرکت کردند.

پدافند

روسیه

قطب شمال

مستفر


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed