روز خونین در عراق

imagesوقوع سه انفجار همزمان در بغداد و مقدادیه ولایت ریالی در شمال شرق عراق دست کم ۵۲ کشته و ۱۲۰ زخمی برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، شبکه الجزیره به نقل از منابع امنیتی عراق اعلام کرد که انفجار اول مرکز تجاری در منطقه بغداد الجدیده در جنوب شرق بغداد را هدف قرار داده است.

این انفجار در پی درگیری چهار فرد مسلح با نیروهای امنیتی رخ داده و در آن ۱۹ تن کشته و ۴۸ تن دیگر زخمی شدند.

همچنین تروریست‌ها با دو موتر بمب‌گذاری شده و شماری از بمب‌های دست‌ساز، مارکیت “الجوهره” در منطقه الغدیر را هدف قرار دادند و چندین نفر را گروگان گرفته اند.

منابع امینتی عراق افزوده اند که نیروهای امنیتی توانستند مهاجمان را به کام مرگ کشانده و کنترل محل را به دست گیرند و پس از آن یک عملیات امنیتی برای پاکسازی منطقه آغاز شده است.

در همین حال، حاکم زاملی، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از چهار اقدام انتحاری در حمله تروریستی در بغداد خبر داد و گفت که داعش می‌کوشد تا خسارت‌های اخیر خود را با این حادثه جبران کند.

با این حال گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را که در منطقه ی عمدتا شیعه‌نشین بغداد رخ داده، برعهده گرفته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، در درگیری میان مهاجمان و نیروهای امنیتی که حدود یک و نیم ساعت طول کشید، چهار مامور پولیس نیز کشته شدند.

هم‌زمان با این حمله، نیروهای امنیتی در اطراف منطقه‌ای که ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌ها در آن واقع شده، مستقر شدند و تعدادی از جاده ‌های اصلی، مراکز خرید و پل‌های شهر را به دلیل نگرانی از حملات بعدی مسدود کردند.

همچنین در منطقه النهروان شرق بغداد نیز در اثر انفجار موتر بمب‌گذاری شده که یک کافی شاپ را هدف قرار داده هفت تن کشته و ۲۱ تن دیگر زخمی شدند و از سویی هم در مقدادیه در ولایت دیالی نیز دو حمله دوگانه رخ داد که ۲۶ کشته و ۵۲ زخمی برجای گذاشت.