رسوایی جدید عربستان در یمن

2325418سازمان عفو بین الملل در تازه ترین گزارش خود از استفاده عربستان سعودی از بمب های خوشه ای در جریان حمله به یمن پرده برداشت.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل از خبرگزاری فرانسه، سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای اعلام کرد: غیرنظامیان یمنی به ویژه کودکان بر اثر انفجار بقایای بمب های خوشه ای عربستان در یمن٬ کشته و قطع عضو می شوند.

این نهاد حقوق بشری از جامعه بین المللی خواست تا برای پاکسازی مناطق آلوده به این بمب ها اقدام کند.

این بیانیه می افزاید: کشورهای صاحب نفوذ باید با اعمال فشار بر ائتلاف عربستان ٬ مانع ادامه به کارگیری این نوع مهمات جنگی شوند؛ مهماتی که جامعه بین الملل استفاده از آن را ممنوع می داند .

عفو بین الملل مستقر در لندن تصریح کرد که با اجرای آتش بس در یمن در مارچ، غیرنظامیان یمنی که به خانه هایشان در مناطق شمالی این کشور باز می گردند، با خطر ‘مرگ و جراحت جدی’ مواجهند.

لاما فقیه مشاور ارشد عفو بین الملل گفت: حتی پس از پایان یافتن جنگ، جان و زندگی غیرنظامیان، به ویژه کودکان همچنان در معرض خطر جدی قرار دارد، زیرا بازگشت خانواده های یمنی به خانه هایشان در واقع مانند بازگشت به میدان های مین است.

وی افزود: تا زمانی که مناطق آلوده به بمب های خوشه ای و دیگر بقایای خنثی نشده مهمات جنگی در مناطق مسکونی و مزارع ٬ شناسایی و پاکسازی نشده اند، غیرنظامیان یمنی زندگی امنی نخواهند داشت.

عفو بین الملل اضافه کرد که در جدیدترین ماموریتش در شمال یمن٬ به اسنادی دست یافته است که نشان می دهد عربستان از بمب های خوشه ای ساخت آمریکا، انگلیس و برزیل در این کشور استفاده کرده است.

بر اساس آمار سازمان ملل، جنگ یمن تاکنون بیش از شش هزار و ۴۰۰ نفر کشته و حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر زخمی شده اند. بر اساس همین آمار ها که در قیاس با آمارهای محلی به مراتب کمتر است، ۸۲ درصد جمعیت غیرنظامیان یمن نیازمند کمک های فوری هستند.

Author