راه حل مشکلات افغانستان یکپارچگی اقوام است

83933a36-b60e-4aad-bd1a-05f851037d27آیت خامنه ای، رهبرانقلاب جمهوری اسلانمی ایران در دیدار با “عبدالله عبدالله”، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران امنیت، آرامش و پیشرفت افغانستان را امنیت و پیشرفت خود می‌داند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، رئیس اجرایی افغانستان که در راس یک هیات عالی رتبه دولتی به ایران سفرکرده است صبح امروز سه‌‌شنبه (۱۵ جدی) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در تهران دیدار کرد.

در این دیدار حضرت آیت الله خامنه‌ای با تحسین ابتکار تشکیل دولت وحدت ملی و اظهار امیدواری در خصوص حل مشکلات افغانستان گفت: ان‌شاءالله دولت وحدت ملی شکل حقیقی و واقعی پیدا کند، زیرا راه علاج مشکلات افغانستان، ایجاد وحدت واقعی در میان اقوام و مسئولان است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سابقه همزیستی مسالمت‌آمیز “شیعه و سنی” و اقوام مختلف افغانستان خاطرنشان کرد که ما از قدیم مردم افغانستان را به عنوان مردمی صبور، قانع، سخت‌کوش و دیندار و برخوردار از ذوق ادبی می‌شناسیم، اما اختلافات اقوام و زمینه‌های دوگانگی، هر ملتی را ضعیف می‌کند.

وی با اشاره به سوابق و ظرفیت‌های فراوان همکاری ایران و افغانستان خاطر نشان کرد، جمهوری اسلامی ایران امنیت، آرامش و پیشرفت افغانستان را امنیت و پیشرفت خود می‌داند.

او با یادآوری حمایت‌های ایران از ملت افغانستان از جمله مخالفت منحصر به‌ فرد جمهوری اسلامی با اشغالگری شوروی و حمایت از مجاهدان افغانستانی، افزود: جمهوری اسلامی اکنون نیز در کنار افغانستان و میزبان حدود ۳ میلیون نفر از اتباع آن کشور است.

آیت الله خامنه‌ای در بخشی از صحبت هایش حضور ۱۶ هزار دانشجو و فارغ التحصیل افغانستانی در ایران را فرصتی ارزشمند برای افغانستان برشمردند و خاطرنشان کرد که دولت افغانستان باید با تعیین مشوق‌هایی، این دانش آموختگان را برای بازگشت و خدمت به کشورشان ترغیب کند.

رهبر انقلاب جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به ظرفیت‌ها و امکانات فراوان ایران در بخش‌های علمی، فنی و اقتصادی، و همچنین وجود منابع طبیعی و انسانی غنی در افغانستان تاکید کرد که افزایش سطح همکاری‌ها به نفع هر دو طرف است و باید با صمیمیت و همکاری، برخی اختلافات نظیر مسئله آب‌های مرزی حل شود.

آقای خامنه ای با انتقاد از سیاست منزوی کردن مجاهدین افغانستان در سال‌های گذشته تأکید کرد که منزوی کردن مجاهدین با عناوینی نظیر جنگ‌سالاران، سیاست غلطی است و در کشوری که در معرض تهاجم نظامی و فتنه‌ای فراگیر قرار دارد خود مردم باید با روحیه مجاهدت آماده دفاع از کشورشان باشند.

آیت الله خامنه‌ای، قدرت نداشتن در دفاع از خود را زمینه‌ساز ورود و دخالت بیگانگان خواند و افزود، دیدیم که امریکایی‌ها در افغانستان چقدر انسان‌ها را کشتند و ضررهای زیادی وارد کردند و هنوز نیز دست بر نمی‌دارند.

رهبر انقلاب با تحسین روحیه مقاومت مردم افغانستان در مقابل اشغالگری و تجاوزات «انگلیس، شوروی و در سال‌های اخیر امریکاگفت: روحیه مقاومت و دینداری در مردم افغانستان بسیار عمیق و در تاریخ معروف است که هیچ اشغالگری نتوانسته در افغانستان دوام بیاورد.

در همین حال دکتور عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان در این دیدار که “جهانگیری” معاون اول رئیس جمهور ایران نیز حضور داشت از حمایت‌های گسترده ایران به افغانستان تشکری کرد.

آقای عبدالله گفت: تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان نسخه خوبی برای رفع مشکلات بود و از همه موارد جلوگیری کرد.

رییس اجرایی کشورمان، مشکل اصلی افغانستان را ناامنی و وجود گروه‌های تروریستی خواند و افرود: تلاش می‌کنیم با توکل به خداوند، وحدت و حمایت‌های مردم و همچنین با همکاری و حمایت برادران و دوستان ایرانی که از دوران جهاد و مقاومت تاکنون همچنان ادامه داشته است، مشکلات را رفع و عدالت را در تمام بخش‌ها تأمین کنیم.

دکتور عبدالله با قدردانی از حمایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلاتمی از ملت افغانستان و همچنین دستور اخیر ایشان برای تحصیل دانش آموزان افغانستانی، افزود: این حمایت‌های ارزشمند جایگاه خاص و برجسته‌ای از ایران در میان ملت و دولت افغانستان ایجاد کرده است.

وی افزود که زمینه‌های خوبی برای همکاری ایران و افغانستان وجود دارد که در مذاکرات با مقامات ایرانی تلاش می‌کنیم راههای افزایش همکاری‌ها را بررسی و دنبال کنیم.