رئیس جمهور غنی با رهبر انقلاب اسلامی ایران دیدار کرد

۳ جوزا ۱۳۹۵

13282554_1084017928323170_1971871348_oمحمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و هیات همراهش شام امروز دوشنبه (3 جوزا) با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب جمهوری اسلامی ایران در تهران دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این دومین دیدار رئیس جمهور کشورمان با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران طی نزدیک به دو سال گذشته با رهبر انقلاب اسلامی ایران است.

در این حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به مشترکات اعتقادی، فرهنگی و تاریخی فراوان میان مردم ایران و افغانستان و مرزهای مشترک دو کشور تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران همواره اهتمام جدی به مصالح و امنیت افغانستان داشته و دارد و پیشرفت این کشور در همه زمینه‌ها را، پیشرفت خود می‌داند.

آقای خامنه‌ای، مردم افغانستان را مردمی شجاع، غیور و با هوش خواندند و افزودند: افغانستان از دو نعمت بزرگ ثروتهای طبیعی و ثروت انسانی برخوردار است که با بهره‌برداری مناسب از این ثروتها، می‌تواند به پیشرفتهای خوبی دست یابد.

رهبر انقلاب اسلامی به مهمان‌نوازی مردم ایران از مردم افغانستان در سالهای جنگ و بعد از آن اشاره و خاطرنشان کرد که ایران بر خلاف برخی کشورها از جمله امریکا و انگلیس، همواره با مردم افغانستان با دید احترام، برادری و مهمان‌نوازی برخورد کرده است و از هیچ کمک فنی، مهندسی و زیرساختی برای بهره‌برداری افغانستان از منابع طبیعی خود دریغ نخواهد کرد.

رهبر انقلاب همچنین لزوم حل هر چه سریع‌تر موضوع آبِ رودخانه‌های مرزی دو کشور را مورد تأکید قرار دادند وافزود که چنین مسایلی نباید موجب نقار و گله‌مندی در روابط دو کشوری همچون ایران و افغانستان شود که مرز، فرهنگ و نیازهای مشترکی دارند.

با این حال ” اشرف غنی” رئیس‌جمهور کشورمان با اظهار خرسندی از مذاکرات تهران به‌خصوص توافق برای ارتباط ترانزیتی با هند از طریق چابهار، گفت: ما همواره قدردان مهمان‌نوازی مردم ایران و نگاه مثبت جنابعالی نسبت به افغانستان هستیم و امیدواریم با مذاکرات تهران، زمینه گسترش بیش از پیش روابط فراهم شود.

آقای اشرف غنی همچنین افزود که طی هفته‌های آینده، نشست کارشناسی در خصوص مسایل مربوط به استفاده مشترک دو کشور از رودخانه‌های مرزی برگزار خواهد شد و امیدواریم این مسئله در چارچوب مناسبی حل شود.

جزئیات

خلمنه ای

دیدار

رهبر انقلاب

روحانی

غنی


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed