رئیس جمهور از سفر دو روزه سوئیس به کشور باز گشت

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که به منظور اشترک در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد طی سفر دو روزه عازم شهر داووس سوئیس شده بود، صبح امروز به کشور بازگشت.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، رئیس جمهور در دومین روز سفرش به سوئیس بعد از ظهر روز گذشته با “بل گیتس” موسس شرکت مایکرو سافت و بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس، اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا، کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول و موسس و شماری از مسئولین کمپنی گوگل به طور جداگانه دیدار کرد.

12523205_923802007696042_6325766589991309464_n

همچنان رئیس جمهور در نشستی تحت عنوان “چشم انداز امنیت جهانی” اشتراک کرد. در این نشست که در آن وزیر دفاع امریکا، سرمنشی سازمان ناتو نیز حضور داشتند، در مورد امنیت جهانی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

آقای غنی در این دیدار ها و نشست جداگانه، در مورد رشد اقتصادی افغانستان، صلح و ثبات، تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و مبارزه مشترک علیه تروریسم صحبت نمود.

محمد اشرف غنی با تاکید بر گسترش همکاری های افغانستان و کشور های جهان گفت که تلاش ما این است تا افغانستان را از یک منطقه تضاد به یک منطقه همکاری های پایدار مبدل سازیم.

رئیس جمهور غنی در دیدارش با موسس و شماری از مسئولین کمپنی گوگل در رابطه پروگرام های مختلف آموزشی و انکشافی صحبت و موافقت کرد.

اشرف غنی در دیدار با وزیر دفاع امریکا از شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی کشور قدردانی کرد و عملیات های نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را در مقابل داعش در ولایت ننگرهار موفقانه و موثر ارزیابی نمود.

رئیس جمهور غنی به منظور مبارزه موثر نیروهای امنیتی و دفاعی کشور بر علیه تروریزم، بر تجهیز و تقویت قوای هوایی و قول اردوی ۲۰۵ اتل تاکید کرد.

همچنین وزیر دفاع امریکا در این دیدار گفت که کشورش همکاری های خویش با افغانستان بخصوص در عرصه تمویل و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی ادامه می دهد.

رئیس جمهور کشورمان گفت: ما با خطرات جدید مواجه هستیم و تروریزم به عنوان یک پدیده شوم افغانستان، منطقه و جهان را تهدید می کند. وی افزود که برای مبارزه با این پدیده به همکاری های کوتاه مدت، و دراز مدت نیاز است.

محمد اشرف غنی بخاطر رشد اقتصادی افغانستان بر تداوم همکاری های شرکای بین المللی تاکید کرده گفت که هدف اساسی ما ایجاد شرایط بخاطر تامین صلح، ثبات و رفاه می باشد.