رئیس جمهورغنی: ساکنان دو طرف خط دیورند پیوند خونی دارند

محمد-اشرف-غنی-Persian-Heraldمحمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که ساکنان دو طرف “دیورند” (خط مرزی میان افغانستان و پاکستان) پیوند خونی دارند و اینها قربانی ناامنی و دهشت افگنی می باشند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، آقای غنی روز سه شنبه با شماری از شخصیت های سیاسی و فرهنگی خیبر پشتونخوا و کویته پاکستان، در کابل دیدار کرد.

در این دیدار محمد گلاب منگل وزیر امور سرحدات و قبایل، داکتر نسرین اوریا خیل وزیر کار، امور اجتماعی و شهدا و معلولین، محمد اکرم خپلواک مشاور رئیس جمهور در امور سیاسی، اسدالله غضنفر مشاور فرهنگی رئیس جمهور، شماری از اعضای شورای ملی و تعدادی از نویسندگان و محققین حضور داشتند.

آقای غنی در این دیدار گفت: ساکنان دو طرف خط دیورند یک تن و وجود اند و پیوند خونی دارند و قربانی ناامنی و دهشت افگنی می باشند.

وی افزود که در این راستا اقدامات جدی و همه جانبه جهانی، منطقوی و میان حکومت های دو کشور نیاز است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد که تقاضای اساسی ما نجات مردمان دو طرف خط است و به همین هدف ما اجماع منطقوی و بین المللی را ایجاد کرده ایم و پالیسی و موقف ما در این راستا منطقی و روشن است.

اشرف غنی گفت که خواست اساسی ما صلح است، هر افغان صلح پایدار و با عزت می خواهد، به همین منظور راه عمل را در پیش گرفته ایم، اگر باز هم فرزندان ما کشته می شوند، پس راه گفتگو و مذاکرات بسته می شود.

رئیس جمهور گفت که ما چهار راه آسیا و یک منطقه عظیم اقتصادی هستیم. به همین منظور راه ابریشم و دیگر راه های مهم از اینجا گذشته است. وی افزود که برای چین و کشور های آسیای و اروپایی قناعت داده ایم و تمام جهان این را پذیرفته اند که باید یک بحث همه جانبه اقتصادی آغاز گردد.

در این دیدار اورنگزیب سکرتر جنرال عوامی نشنل پارتی و آقای داکتر خادم حسین رئیس بنیاد باچاخان به نمایندگی از شخصیت های سیاسی و فرهنگی خیبر پښتونخوا و کویته صحبت کرد.