رئیس جمهورغنی با علمای تسنن و تشیع در ارگ دیدار کرد

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در آستانۀ ماه محرم با علمای اهل تسنن و تشیع عصر امروز در ارگ دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، در این دیدار «محمدسرور دانش» معاون دوم ریاست جمهوری و مسوولین ارشد بخش امنیتی نیز حضور داشتند.

ابتدا شیخ نعمت‌الله غفاری معاون دوم ولسی جرگه صحبت کرده گفت، دولت همیشه با عزاداران دهه محرم همکاری نزدیک داشته و از توجه خاص رئیس‌جمهور و مسوولان امنیتی بخاطر اتخاذ تدابیر این مراسم تشکر کرد.

غفاری علاوه کرد که افغانستان در میان کشورهای دیگر نمونه است زیرا رابطه شیعه و سنی در آن صمیمی بوده، و این محصول همدلی، همزیستی و توجه مسوولان حکومتی و علمای کرام دین می‌باشد.

او از رسانه‌ها خواست تا به مناسبت دهه محرم، پیام‌های دینی را نشر نمایند. غفاری از راه‌اندازی برنامه‌های موثردر دهه محرم از سوی علمای کشور خبر داد.

در این دیدار، مولوی قیام‌الدین کشاف رئیس شورای سرتاسری علمای کشور نزدیکی مذاهب را مهم خوانده گفت، این نزدیکی باید با سهم‌گیری مشترک مسلمانان در برنامه‌های اسلامی حفظ گردد.

او افزود که محرم ماه مبارکی است و دراین ماه همه امت اسلامی اندوه‌گین می‌باشند. او افزود که اتخاذ تدابیر برای برگزاری این مراسم سبب تأمین بهتر امنیت خواهد شد.

همچنین «قدم شاه‌شهیم» لوی درستیز وزارت دفاع ملی نیز از آمادگی‌های نیروهای امنیتی در تأمین امنیت مراسم تجلیل دهه محرم خبر داد، و خواستار همکاری مردم، مساجد و تکایا در امر تأمین امنیت این مراسم گردید.

او افزود که مراکز سوق و اداره در تمام ولایات فعال می‌باشد که عزاداران در صورت بروز کدام مشکل می‌توانند به این مراکز مراجعه کنند.

در این دیدار اعلامیۀ شورای عالی تنظیم امور دینی توسط محمد سالم حسنی قرائت گردید.

در اعلامیه از عزاداران عاشورا خواسته شده‌است، تا در اجرای این مراسم از اعمال افراط و تفریط، رفتارهای حساسیت‌برانگیز و تحرکات که منتج به مزاحمت مردم گردد، خودداری کنند.

رئیس‌جمهور کشور دراین دیدار، از صدور اعلامیۀ شورای عالی تنظیم امور دینی تشکری کرده گفت، مسلمانان برادر یکدیگرند، و وحدت ایجادشده میان مذاهب اسلامی باید حفظ و گسترش یابد.

رئیس‌جمهور غنی از تمرکز و توجه علمای کرام دین روی وحدت ملی مسلمانان تشکری کرده و آنرا وظیفۀ همۀ مسلمانان دانست. او افزود: این وظیفۀ هریک از ماست تا پیام حضرت حسین (رض) را درک کنیم زیرا او برای اصلاح قیام کرد.

رئیس‌جمهور گفت” حضرت حسین (رض) پیام جهانی دارد و وی متعلق به جهان اسلام نه، بلکه متعلق به همه بشریت است. او از اتخاذ تدابیر امنیتی یاد نمود و از علما خواست تا در مدیریت و تأمین امنیت مراسم محرم با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *