دوره کاری اعضای مجلس تا اعلام نتایج انتخابات پارلمانی تمدید شد

۳۰ جوزا ۱۳۹۴

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با صدور بیانیه ای دوره کاری اعضای مجلس نمایندگان را تا اعلام نتایج انتخابات پارلمانی تمدید کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، بر اساس قانون اساسی افغانستان، دوره کاری مجلس نمایندگان افغانستان روز اول سرطان (یعنی تا دو روز دیگر) سال جاری پایان می‌یافت.

قانون اساسی افغانستان زمان برگزاری انتخابات را ۳۰ تا ۶۰ روز پیش از اول سرطان پیش‌بینی کرده است.

اصلاح نظام انتخاباتی، از جمله مواردی است که در توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی افغانستان بر آن تاکید شده اما با وجود گذشت بیش از دو ماه از تشکیل کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، اقدامی عملی در این راستا صورت نگرفته است.

ریاست جمهوری اعلام کرد که با تاسی از احکام صريح قانون اساسی مبنی بر فعاليت مستمر قوای ثلاثه، تداوم قانون ‌گذاری و اعمال حاکميت از سوی نهادهای سياسی تعريف شده در آن؛ با توجه به مشکلات تخنيکی و مالی که باعث تاخير در برگزاری انتخابات شد؛ با درنظرداشت ضرورت اصلاحات لازم در نظام انتخاباتی کشور؛ با توجه به تهديدات جدی و حاد امنيتی که برگزاری انتخابات را با موانع زيادی روبرو نموده است.

ارگ ریاست جمهوری در این بیانیه تاکید کرده است که نظر به احکام قانون اساسی، با توجه به رويه در موارد قبلی و نظريات “دادگاه عالی” (ستره محکمه)، شورای ملی افغانستان به حيث نهاد قانون ‌گذاری و يکی از ارگان‌ های تمثيل کننده حاکميت ملی، تا زمان اعلان نتايج انتخابات ولسی‌جرگه، به کار خود ادامه خواهد داد.

در بیانیه افزوده شده که حکومت متعهد است از طريق مراجع مسئول ظرف يک ماه ديگر، تاريخ برگزاری انتخابات را تعيين و تقويم انتخاباتی را اعلان نمايد.

انتخابات ،

پارلمانی،

دوره کاری،

نمایندگان ،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed