دفاع  یکی از مقامات ارشد عربستان از تصمیم ترامپ درباره قدس

مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در شهر جده عربستان از اقدام دونالد ترامپ درباره قدس حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، عبدالحمید حکیم، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در شهر جده عربستان در مصاحبه با شبکه آمریکایی “الحره” مدعی شد: اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل مذاکرات طرفین را از بن بست خارج میسازد.

وی با بیان اینکه قدس نماد دینی یهود هم استو  قداست آن مثل مکه و مدینه برای مسلمانان و یهودیان یکی است افزود: ما بعنوان عرب باید ایمان داشته باشیم تا طرف مقابل نیز این را درک کند. ما باید خواسته های طرف مقابل را درک کنیم تا در مذاکرات موفق شویم.اعراب باید ذهن خود را از میراث ناصری (ناسیونالیسم عربی) و اسلام سیاسی که فرهنگ انزجار از یهود و انکار حق تاریخی آن‌ها در این منطقه را گسترش داده، آزاد کنیم.

به دنبال این اظهارات بسیاری از عربستانی‌ها در توییتر و شبکه‌های اجتماعی دیگر ضمن محکوم کردن این اظهارات اعلام کردند که سخنان حکیم و کسانی که به عادی‌سازی روابط با اسرائیل دعوت می‌کنند نماینده اکثریت عربستانی‌ها نیستند.

جمال خاشقجی، نویسنده مشهور سعودی در توئیتی نوشت: عبدالحمید حکیم ثابت کرده که ما در شرایط استثنایی قرار داریم. جاهلی مثل او نماینده عربستان می‌شود و افراد علم و دانایی که در این موارد چیزی می‌دانند غایب می‌شوند.

برخی نیز تأکید کردند که حکیم مکلف به مأموریت عادی سازی روابط با اسرائیل مثل انور عشقی شده است.

حکیم جزو هیئتی بود که همراه با انور عشقی به اراضی اشغالی سفر کرده بودند.

حکیم که در جده اقامت دارد به اسرائیل در سالروز اشغال فلسطین تبریک گفته بود. وی گفت: “عیدتان مبارک باشد و ان شاء‌الله در شصت و نهمین عید تحقق صلح را جشن می‌گیریم. خداوند اسرائیل و مردمش را حفظ و خیر و برکت و صلح را برای آن‌ها به ارمغان بیاورد.”

حکیم پیشتر نیز در پی تنش میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با قطر، در مصاحبه با شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی به شدت از قطر انتقاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *