دستان مافیایی در پشت سر انتخابات شورای ولایتی غزنی؛ جعل اسناد تحصیلی و…

انتخابات شورای ولایتی غزنی یکی از پر تنش‌ترین انتخابات‌های بود که امسال در افغانستان برگزار شد در این انتخابات لطیفه اکبری و نصیراحمد فقیری با به دست‌آوردن آرای مساوی هیچ یک نتوانستند ریاست شورا را به دست بیاورند و قرار شد پس از بررسی مدارک تحصیلی و تجربۀ کاری کمیسیون مشترکی از نماینده‌ها، نهادهای عدلی و دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات یکی از این دو تن رییس شورای ولایتی بزگزیده شود.

این درحالیست که در سندی که بدست ما رسیده گفته شده که «روز شنبه (۲۸عقرب) انتخابات به دلیلی صورت نگرفت که وکلا میدانستند که نصاب را پوره کرده نمی‌توانند.»

روز یک شبنه بخاطر عدم حضور وکلا انتخابات برگزار نشد و روز دوشنبه بعد از ظهر جانمرادوال از سوی یک تیم به حیث رییس موقت شورای ولایتی تعیین شد و روز سه شنبه  با حضور همه اعضای شورای ولایتی انتخابات برگزار شد که در این انتخابات امان الله کامرانی به اخد ده رای به حیث معاون شورای ولایتی انتخاب شد اما برای پست ریاست شورا به نسبت این‌که سه نفر نامزد بودند و هیچ کس برنده نشد، انتخابات به دور دوم رفت.

در انتخابات دور دوم نصیر احمد فقیری و لطیفه اکبری کاندید بودند، که در نتیجه انتخابات هر یک از کاندیدان ۹-۹ رای اخد و یک رای باطل شمرده شد، و بنابر قانون باید به درجه تحصیل و سابقه کاری ایشان مراجعه و مبنی بر همین کاندید مشخص میگردید.

اما در همین بحث چند تخطی صورت گرفته است یکی این‌که باید در روز انتخابات برای یک روز مسن‌ترین شخص در شورای ولایتی باید رییس می‌شد که برعکس یک جوان بنام جانمرادوال را رییس انتخاب کردند.

بحث دوم غیرقانونی شان این بود که نصیراحمد فقیری در سال ۱۳۹۱ از دانشگاه کابل فارغ شده است ولی تا حال بالای اسناد تحصیلی لطیفه اکبری شک و تردید‌های وجود دارد، که اسناد شان جعلی است.

درست در زمانی که باید اسناد تحصیلی ارایه می‌شود لطیفه اکبر پافشاری می‌کند که باید اسناد تحصیلی ارایه کنند وگرنه برنده انتخابات اعلان شود و این پافشاری هم به نحوی می‌رساند که ریگی در کفش لطیفه اکبری است.

در تماسی که ما با لطیفه اکبری داشتیم ایشان از دادن اطلاعات به خبرگزاری خاورمیانه امتناع ورزیدند و گفتند که در مورد اسناد تحصیلی خود چیزی گفتنی ندارند.

همچنان اسنادی که به خبرگزاری خاورمیانه مواصلت نموده است این را نشان می‌دهد که در روز که باید اسناد تحصیلی بررسی می شد، هنوز چند دقیقه از تحویل دادن اسناد و سوابق کاری نگذشته بود که لطیفه اکبری وارد اتاق بررسی اسناد شد و همه اسناد تحصیلی خود جمع کرد و با خود برد، در حالی‌که کاندید دیگر بنام نصیر احمد فقیری گذاشت که تا اخیر اسناد تحصیلی شان بررسی شود.

در تماس که با دانشگاه ابن سینا داشتیم دکتور ارشاد معاون علمی دانشگاه فراغت لطیفه اکبری تایید کرد اما از دادن جزئیات بیشتر خودداری کرد.

این درحالیست که یکی از کسانی که امروز در پیوند به تعقیب اسناد لطیفه اکبری به دانشگاه ابن سینا رفته بود به خبرگزاری خاورمیانه گفت « ما وقتی که در دانشگاه ابن سینا مراجعه کردیم آنها حرف‌های ضد و نقیض داشتند، یکی از مسئولین می‌گفتند که ۲۰روز قبل مونوگراف خود را تکمیل نمودند و یکی دیگر می‌گفت که یک سال پیش مونوگراف خود را تکمیل نمودند، در حالی‌که مونوگراف شان را حاضر نتوانستند و تا حال اکبری فورم تحویل دهی مونوگراف را به دانشگاه تحویل نداده است.»

در ادامه افزود که « که مسئولین دانشگاه نه موضوع مونوگراف اکبری توانستند به ما نشان بدهند و همچنان نتوانستند بگویند که چند نمره برای داده شده»

شیر دراینجا تاکید کرد که « امضا نقیب الله جعفری جعل شد و کسی که امضا کرده است در سال ۱۳۹۵ کارمند سال ۱۳۹۵ نبوده است.»

همچنان گفت « که آخرین کریدیت‌های خود در سمسترهای آخیر ۱۳۹۴ ختم کرده است و در عین زمان جلسات شورای ولایتی را نیز اشتراک می‌کرد.»

در این مورد عادله پیکار معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی به خبرگزاری خاورمیانه گفت که این موضوع را تعقیب می‌کنند.

در پی تماس‌های مکرر که داشتیم نتوانستیم در این مورد دیدگاه اداره ارگان‌های محل را داشته باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *