در عقب سیمهای خار دار گوانتانامو چی می گذرد ؟

۶ قوس ۱۳۹۲

زندان گوانتانامو یکی از مخوف ترین زندانهای است  که بعداز سال 2001 امریکا در خلیج گوانتانامو در جنوب شرقی جزیره کوبا ایجاد کرده است و تعداد زیادی از این زندانیان از شبکه های مرتبط به القاعده از افغانستان و پاکستان است اگرچه باراک اوباما در دومین روز وردوش به کاخ سفید دستور مسدود ساختن این زندان را صادر کرد ولی این زندان تا هنوز آغوشش به روی زندانیان باز است  .

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه،  سرویس اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) با استفاده از یک تاسیسات مخفی در زندان گوانتانامو شماری از بازداشت شده گان را برای جاسوسی و کار به  دولت این کشور تعلیم می‌داده‌ است.

مقامات کنونی و سابق امریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند، این طرح که که پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آغاز شد، در مجتمعی به نام «پنی لین» که تنها چند صد یارد از دفاتر اداری زندان خلیج گوانتانامو فاصله دارد انجام شده است.

مقامات در ادامه افزودند که ظاهرا این طرح سبب شده است سازمان سیا «بسیاری» از عاملان القاعده را پیدا کند و بکشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، بر خلاف دیگر بخش‌های زندان گوانتانامو که بازداشتیان در آن مورد «روش‌های سخت بازجویی» قرار می‌گیرند، در درون بازداشتگاه پنی لین، تخت‌های راحت، آشپزخانه خصوصی و حتی مجلات و فیلم‌های مستهجن در اختیار کسانی که آن را طلب کنند، قرار می‌گرفت.

سازمان سیا در عوضِ امضای قراردادها برای کمک به عملیات «ضد تروریسم در امریکا» به زندانیان پرداخت مبالغ میلیون دلاری از حساب بانکی مخفی این سازمان را وعده می‌داد. هنوز مشخص نیست که هر زندانی به طور دقیق چه مبلغی دریافت کرده است.

افزون بر پیشنهاد مبالغ کلان، سازمان سیا از دیگر تاکتیک‌ها برای بدل کردن زندانیان به جاسوس بهره می‌گرفت. آنان به شماری از زندانیان وعده دادند که خانواده‌هایشان در امان خواهند بود و تعدادی دیگر را با تهدید کودکانشان مجبور به همکاری کردند.

به گفته یکی از مقامات، شماری از اطلاعات ارائه شده از سوی این جاسوس‌ها در انجام حملات از سوی پهپادهای تروریست امریکا به عاملان القاعده مورد استفاده قرار گرفت. شماری از زندانیان در نهایت، پس از آزادی همکاری با سازمان سیا را متوقف کردند.

یکی از مقامات به آسوشیتدپرس گفت که نیروهای القاعده به طرح امریکا برای زندانیان گوانتانامو شک برده بودند و در یک مورد نزدیک بود جاسوس این سازمان را شناسایی کنند.

مقامات درگیر در این برنامه، که در سال ۲۰۰۶ پایان یافت، اعلام کردند بزرگترین ترس‌شان این بود که زندانیان به واسطه حمله به امریکایی‌ها و یا افشای اینکه از سیا پول گرفته‌اند، نقشه را بر آب دهند.

۱۶۴ تن که در جریان عملیات‌های «ضد تروریسم» ارتش امریکا دستگیر شدند اکنون در بازداشتگاه گوانتانامو واقع در جنوب کوبا به سر می‌برند. اکثر این زندانیان بدون هیچ گونه اتهام و یا محاکمه‌ای برای مدت بیش از یک دهه در این زندان هستند.

امریکا

جاسوسی

زندان

گوانتانامو


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.