در جریان سفر رئیس اجرایی در تهران، دو سند همکاری امضا شد

عبدالله در تهراندکتور عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان بعد از ظهر امروز دوشنبه (۱۴ جدی) در راس یک هیات عالی رتبه دولتی عازم تهران شد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، در جریان سفر رئیس اجرایی و هیات همراهش، دو سند مهم به منظور توسعه روابط و گسترش همکاری‌ها میان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان از سوی مسئولین دو کشور در تهران به امضا رسید.

این دو سند همکاری در زمینه ورزش و سند همکاری در زمینه گردشگری و میراث فرهنگی در حضور “جهانگیری” معاون ریاست جمهوری ایران و دکتور “عبدالله عبدالله” رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان به امضا رسید.

معاون ریاست جمهوری ایران پس از مراسم امضای اسناد در یک نشست مشترک خبری با رئیس اجرایی دولت افغانستان، مذاکرات صورت گرفته میان دو هیات را مثبت و سازنده ارزیابی کرد و گفت: در این مذاکرات در خصوص روابط دو جانبه و توسعه همکاری‌ها گفتگو شد.

سند امضا

آقای جهانگیری، افغانستان را کشوری پراهمیت برای جمهوری اسلامی ایران توصیف کرد و افزود: افغانستان کشوری دوست، برادر و مسلمان برای ایران است و دو کشور از اشتراکات فراوان زبانی، تاریخی و دینی برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری میان دو کشور ۲.۵ میلیارد دالر در سال است خاطرنشان کرد: درخصوص موضوعات مربوط به همکاری‌های دو جانبه و توسعه تبادلات تجاری مذاکرات خوبی میان دو هیأت انجام شد.

جهانگیری در ادامه با اشاره به مسائل و مشکلات جهان اسلام تصریح کرد: گروه‌های تروریستی به مشکل بزرگی برای منطقه تبدیل شده‌اند و ایران و افغانستان می‌تواند با گسترش همکاری‌های خود گام‌های مهمی در مقابله با تروریسم بردارند.

1451930079586_hamid amlashi -23

معاون اول رئیس‌جمهور ایران افزود: دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی خود نیازمند تکمیل زیرساخت‌های لازم هستند و بندر چابهار فرصت خوبی برای افغانستان است تا بتواند از این طریق زمینه‌های توسعه ترانزیت و گسترش همکاری‌های اقتصادی را افزایش دهد.

جهانگیری راه آهن خواف ـ هرات را یکی از پروژه‌های مشترک میان دو کشور برشمرد و با تاکید بر لزوم تکمیل این پروژه گفت: این مسیر می‌تواند امکان حمل و نقل ریلی میان دو کشور را فراهم کند.

وی همچنین با اشاره به روابط فرهنگی میان ایران و افغانستان به موضوع تحصیل دانش آموزان افغانستان در ایران اشاره و خاطرنشان کرد: در ماه‌های اخیر تصمیم گرفته شد که برای ۵۰ هزار نفر از دانش آموزان افغانی که در ایران سکونت دارند علاوه بر سایر دانش‌آموزان افغانی، امکان تحصیل فراهم شود.

جهانگیری همچنین بر اهمیت امنیت افغانستان تاکید کرد و با بیان اینکه ایران نسبت به امنیت افغانستان حساسیت دارد گفت: ایران ثبات افغانستان را ثبات خود می‌داند و معتقد هستیم رشد اقتصادی و شکوفایی در افغانستان می‌تواند به تامین امنیت این کشور کمک کند.

معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه دو کشور در زمینه مبارزه با مواد مخدر نیز همکاری دارند بر لزوم گسترش همکاری‌ها در این زمینه تاکید کرد و گفت: لازم است جدیت بیشتری در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم داشته باشیم.

هیات افغانی

همچنین دکتور عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی کشورمان با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی میان دو کشورگفت: ایران و افغانستان از روابط صمیمانه و خوبی برخوردار هستند که می‌تواند به عنوان الگویی در سطح منطقه مطرح باشد.

وی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از افغانستان در مقاطع مختلف قدردانی کرد و گفت: ایران چه در زمان مبارزات مردم افغانستان و چه در زمان تاسیسات جمهوری اسلامی این کشور حمایت‌های خوبی داشته است.

وی همچنین با بیان اینکه ایران سهم و نقش موثری در بازسازی افغانستان داشته است میزبانی خوب ایران از مهاجرین افغانی و امکان تحصیل اتباع افغانستان در ایران را مورد تقدیر قرار داد.

عبدالله عبدالله سفر خود به تهران را فرصتی برای توسعه همکاری‌های فی‌مابین دانست و گفت: در این سفر در خصوص زمینه‌های مشترک همکاری و توسعه روابط اقتصادی مذاکرات خوبی انجام شد و راه‌های گسترش تجارت و توسعه ترانزیت میان دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: افغانستان اهمیت فراوانی برای روابط خود با جمهوری اسلامی ایران قائل است و اطمینان می‌دهیم که کابل آمادگی دارد در عرصه‌های مختلف از جمله استفاده از فرصت‌های مشترک، مقابله با تهدید تروریسم و مبارزه با مواد مخدر همکاری‌های خود را با تهران افزایش دهد.

گفتنی است که در این سفر آقای عبدالله را وزیر مهاجرین، ترانسپورت، “حاجی محمد محقق” معاون دوم ریاست اجرایی و معین سیاسی وزارت خارجه کشور و شمار دیگر همراهی می کنند.