درخواست فرستاده سازمان ملل از طرف های درگیر در یمن

۲۰ ثور ۱۳۹۵

14E12B2D-449A-4614-9702-C74746C55B1E_mw1024_s_nفرستاده ويژه سازمان ملل در يمن امروز دوشنبه (20 ثور) از طرف های درگير در یمن خواست تا برای رسیدن به توافق از خود انعطاف پذیری نشان دهند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل از خبرگزاری فرانسه، توصيه اسماعيل ولد شيخ احمد به طرف های مذاكره كننده در كويت پس از آن صورت گرفت كه گفت و گوهای رو در رو بی نتيجه ماند.

اين خبرگزاری افزود: هيات مذاكره كننده كميته های مقاومت مردمی يمن (انصارالله) به ادامه حمله های هوايی ائتلاف عربستان اعتراض دارند و نمايندگان دولت مستعفی اين كشور از پيشرفت نكردن گفت و گوها گله مند هستند.

حمله های هوايی به مناطق مسكونی يمن در روز يكشنبه چندين كشته بر جا گذاشت.

ولد شيخ احمد پس از برگزاری چندين جلسه جداگانه با هيات های مذاكره كننده، از آن ها خواست كه برای رسيدن به راه حلی جامع و صلح آميز برای مناقشه خونين اين كشور، نرمش نشان دهند.

وی در بيانيه ای گفت: شركت كنندگان در مذاكره های كويت بايد آرمان های ملت يمن را دنبال كنند و شک ندارم كه يمنی ها خواستار پايان دادن به درگيری هستند.

ای در حالی است که روز گذشته همه نشست های مستقيم كه برای روز يكشنبه برنامه ريزی شده بود٬ لغو شد، اما فرستاده سازمان ملل ضمن اعلام روز دوشنبه برای پيگيری مذاكرات، طرف ها را به همكاری بيشتر فراخواند.

هر دو هيات همچنين با شيخ صباح خالد الصباح وزير خارجه كويت و سفيران 18 كشور عمدتا غربی كه از مذاكرات صلح حمايت كرده اند، ديدار و گفت و گو كردند.

وزير خارجه دولت مستعفی يمن گفت: مذاكرات صلح كه از 21 اپریل آغاز شده، تاكنون دستاوردی نداشته است.

انصارالله تاكيد دارد كه پيش از هر مساله ای، بايد موضوع تشكيل دولت انتقالی به اجماع هر دو طرف برسد. اين در حالی است كه نمايندگان دولت مستعفی يمن بر خلع سلاح كميته های مقاومت و عقب نشينی آن ها از شهرهای مهم نظير صنعا (پايتخت) همزمان با ادامه حمله های هوايی عربستان و نيروهای خارجی در يمن اصرار دارند.

بر اساس آمارهای سازمان ملل، از زمان آغاز جنگ يمن در ماه حمل 94، تاكنون بيش از شش هزار و 400 غيرنظامی كشته و دو ميليون و 800 هزار نفر در اين كشور فقير عربی آواره شده اند. آمار منابع داخلی يمن از قربانيان مداخله نظامی در اين كشور بسيار بالاتر است.

عربستان و هم پيمانانش به بهانه بازگرداندن قدرت به دولت مستعفی عبدربه منصور هادی ٬ از 13ماه قبل جنگ و حصر همه جانبه عليه اين كشور فقير عربی را آغاز كردند.

انصارالله،

جداگانه ،

خونين،

سازمان ملل،

شيخ احمد،

صلح ،

عربستان ،

كويت،

مقاومت،

مناقشه ،

يمن،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed