اسد ۲۴, ۱۳۹۹

درخواست حماس از عربستان برای جلوگیری از سفر هیات های سعودی به سرزمین های اشغالی

13931613_632565350237979_1865299299_o.pngجنبش مقاومت اسلامی فلسطین “حماس” ضمن محکوم کردن سفر جنرال انور عشقی به فلسطین اشغالی در راستای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، خشم و انزجار شدید مردم عربستان و مخالفت قاطع آنان با این سفر و عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس را ستود.

به گزارش خبرنگار مرکز اطلاع رسانی فلسطین از غزه، سامی ابوزهری سخنگوی جنبش حماس روز یکشنبه در بیانیه ای از دولت عربستان سعودی خواست اقدامات لازم را برای پایان دادن به چنین سفرهایی و توقف پروژه عادی سازی روابط با دشمن صیهونیستی که اشغالگران از آن برای نقض حقوق ملت فلسطین و نفوذ فکری و فرهنگی در میان امت اسلام بهره می برند، انجام دهد.

سفر انور عشقی جنرال بازنشسته سعودی به فلسطین اشغالی و دیدار با مسئولان رژیم صهیونیستی خشم گسترده عربستانی ها را در پی داشته است و فعالان عربستانی در شبکه های اجتماعی به شدت دولت عربستان را مورد هجمه و انتقاد قرار داده و گفته اند که دولت افراد سفیه و نادانی که وجهه این کشور را تخریب می کنند، آزاد گذاشته است.

عربستانی ها از سران این کشور خواسته اند هرچه سریع تر وارد عمل شوند وگرنه این مساله به لکه ننگی بر پیشانی عربستان سعودی تبدیل خواهد شد و امت اسلامی و عربی هرگز از آن نمی گذرد.

سفر علنی اخیر عشقی به فلسطین اشغالی احساسات و عواطف عربستانی ها را به شدت جریحه دار کرده است و به رغم توجیهات شخص عشقی و ادعای اینکه سفر او به قدس بوده است نه اسرائیل، اما مردم عربستان سعودی در شبکه های اجتماعی به ویژه تویتر هشتگی تحت عنوان ” عادی سازی روابط با یهود خیانت است” راه اندازی کرده اند تا خیانت و اشتباه بزرگ عشقی را نشان دهند و شاید ملت فلسطین هم هرگز چنین سفری و عادی سازی روابط عربستان با رژیم صهیونیستی از ذهنشان پاک نشود.

تحلیلگران بر این باورند که واکنش مردم عربستان به تلاش این کشور برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی اصلا قابل پیش بینی نبود و مسئولان سعودی احتمال می دادند که این واکنش ها بسیار محدود باشد به ویژه اینکه باور عمومی در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و علی الخصوص عربستان سعودی بر این است که آن ها به سبب رفاه و آسایشی که در آن قرار دارند، دغدغه چندانی نسبت به مساله فلسطین ندارند اما با این وجود تحلیلگران معتقدند که واکنش عربستانی ها بسیار فراتر از حد انتظار بود هرچند که ممکن است این واکنش های گسترده هم جلوی عادی سازی دولت عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی به بهانه مقابله با ایران را نگیرد.

بسیاری از کارشناسان مساله عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را فرصتی مناسب برای جریان محافظه کار دینی به منظور بازگشت قدرتمندانه به عرصه سیاست و استفاده از شعارهای دینی مرتبط با مقدسات فلسطین و بالا بردن سطح انتظارات خود می دانند.