درآمد گمرکی در بندر اقینه رو به افزایش است

مسئولان بندر تجارتی اقینه می‌گویند که در آمد این گمرک در هفت ماه گذشته ۲۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزای خاورمیانه، این مسئولان اظهار میدارند که در آمد این گمرک در نیمه اول سال ۱۳۹۲ بالغ به دو میلیارد و ۸۷۵ میلیون و ۵۷۱ افغانی بوده که به تناسب طرح پیش بینی شده عواید، مبلغ ۵۰۶ میلیون افغانی افزایش داشته و ۲۱ درصد افزایش را نشان میدهد.

در همین حال مسئولان اتاق تجارت و صنایع ولایت بلخ می‌گویند، عملی نشدن قانون مالیات به گونه یک‌سان در تمام گمرک‌ها، فساد اداری، افزایش تعرفه‌های گمرکی و عدم پشتیبانی حکومت از تاجران سبب شده تا واردات اموال تجارتی از بندر حیرتان کاهش یابد.

آرش یونسی، رییس اتاق تجارت و صنایع ولایت بلخ می‌گوید، که حکومت آن‌ها را پشتیبانی نمی‌کند و از همین رو فساد و رشوه ستانی در گمرکات کشور افزایش یافته است.

وی افزود، قانون مالیات به گونه یکسان در تمام گمرک های کشور تطبیق نمی‌شود و این موضوع سبب شده تا تاجران از بنادری که قانون  تطبیق نمی‌شود کالای شان را وارد کنند.

قاضی نجیب الله، رئیس شهرک بندری حیرتان در ولایت بلخ دلیل بلند رفتن عواید گمرک اقینه را فرار از عواید گمرکی، بی‌‎بندو باری‌های مسئولان این گمرک در  قبال وظایف شان، بلند بودن تناژ، خلاف معیارهای تصویب شده عنوان می‌کند.

وی می‌گوید، که در بندر حیرتان هیچ تاجر نمی‌تواند که خلاف معیارهای تصویب شده اموال خویش را انتقال دهد و به همین دلیل عواید این گذرگاه‌های اقتصادی کاهش یافته است.

Author

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *