درآمد میلیونی طالبان از شاهراه کندز- بغلان

۳ دلو ۱۳۹۸

طالبان مسلح با ایجاد ایست های بازرسی دوامدار در شاهراه کندز- بغلان، از موترهای باربری زیر نام «مالیه» باجگیری میکنند و میزان درآمد آنها از این آدرس، به میلیون ها افغانی در روز میرسد.

منابع به خبرگزاری خاورمیانه میگویند، پس از بیرون شدن نظامیان از پوسته های امنیتی این شاهراه در مربوطات ولسوالی بغلان مرکزی، طالبان همه روزه مصروف جمع آوری پول از موترهایی که در این مسیر رفت و آمد دارند، هستند.

به گفته این منابع، با توجه بر رقم بلند موترهایی که در مسیر شاهراه کندز- بغلان رفت و آمد دارند، روزانه نزدیک به 8 میلیون افغانی طالبان از این آدرس درآمد مالی دارند و بیشتر این پول ها در زمینه های تجهیز نظامی به مصرف میرسد.

مسوولان محلی بغلان نیز این گفته ها را تائید می کنند و هشدار می دهند در صورتی که جلوی این کار گرفته نشود، توانایی نظامی طالبان در این ولایت بلند می رود.

خانزاده مظلومیار، ولسوال بغلان مرکزی به خبرگزاری خاورمیانه می گوید، جنگجویان طالب از هر موتر باربری با تفکیک وزن از 20 الی 30 هزار افغانی پول اخذ می کنند و این پول ها را در خرید مهمات و جنگ افزار به مصرف می رسانند.

به گفته او، طالبان از این طریق به امکانات مالی بزرگی دست یافته اند و در صورتی که جلوی این فعالیت ها گرفته نشود، به زودی توانایی نظامی این گروه چندین برابر بلند خواهد رفت.

آقای مظلومیار می افزاید، مالکان شرکت های باربری و بازرگانان ناگزیرند که به این گروه پول بپردازند که در صورت سرکشی، اموال تجارتی شان حریق می گردد.

ولسوال بغلان مرکزی می گوید، تا زمان راه اندازی نشدن عملیات نظامی این روند ادامه خواهد داشت.

بر مبنای معلومات منابع امنیتی، پس از حملات مرگبار طالبان بر پوسته های کنار شاهراه، حکومت مجبور به بیرون سازی نیروهای امنیتی گردید.

یک منبع امنیتی می گوید، نزدیک به 20 پوسته و پایگاه امنیتی مربوط به اردو و پولیس حدود 5 ماه پیش سقوط کرد که تا هنوز بازپس گرفته نشده است.

به اساس گفته های منبع، در حال حاضر طالبان بر بخش های بزرگ و مهم شاهراه بغلان- کندز حاکمیت دارند و بر علاوه باجگیری از وسایط باربری، هر از گاهی افراد مورد نظرشان را نیز هدف قرار می دهند.

در همین حال بسم الله عطاش، عضو شورای ولایتی بغلان با ابراز نگرانی از وضعیت شکننده امنیتی شاهراه های این ولایت می گوید، با گذشت هر روز امکانات نظامی طالبان در حال بلند رفتن است.

وی از خاموشی حکومت در راستای سرکوب این گروه انتقاد می کند.

آقای عطاش می گوید، بارها از باجگیری طالبان و بازپس گیری پوسته های امنیتی سقوط کرده در مسیر شاهراه ها، مقام های امنیتی را بگونه رسمی در جریان گذاشته و خواستار راه اندازی عملیات شده اند؛ اما تا کنون اقدام عملی در این باره نشده است.

حدود پنج ماه پیش گروه طالبان با حملات سنگین شان تا داخل شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان رسیدند و برای چندین روز با نیروهای امنیتی جنگیدند و همچنان حدود 20 روز شاهراه های شمال و شمالشرق را بروی ترافیک بستند و ده ها پوسته و پایگاه امنیتی شاهراه را به آتش کشیدند.

بغلان

درآمد

شاهراه

طالبان


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.