سرطان ۲۲, ۱۳۹۹

دادستان کل مکزیک سوزانده شدن 43 دانشجوی مکزیکی را تایید کرد

30875_780دفتر دادستان کل مکزیک اعلام کرد، تعداد زیادی از ۴۳ دانشجویی که در ۲۰۱۴ ربوده شده بودند، در یک زباله دانی سوزانده شدند؛ این بیانیه یک روز پس از آن مطرح شد که در گزارشی وقوع چنین رخدادی در گزارش کارشناسان مستقل رد شد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، توماس زرون، مدیر آژانس تحقیقات مجرمانه مکزیک در بیانیه‌ای اعلام کرد،‌ خطاهایی در جریان این تحقیقات صورت گرفته اما دفتر دادستانی کل مکزیک براساس شواهد و مدارک موجود از طب عدلی تایید کرده که اجساد این ۴۳ دانشجو در یک زباله دانی سوزانده شده است. در این بررسی تحقیقاتی بیش از ۱۰۰ بازرس حضور داشتند.

فرانسیسکو کاکس، یکی از کارشناسان کمیسیون مستقل تحقیقات که از جانب کمیسیون حقوق بشر میان آمریکا برای این بررسی و تحقیقات به خدمت گمارده شده است، گفت: امکان این مساله وجود دارد که این دانشجویان در جای دیگری به غیر از این زباله دانی سوزانده شده باشند.

آرلی گومز، دادستان کل مکزیک در واکنش به این گزارش درباره سوزانده شدن این دانشجویان در زباله دانی گفت:‌ من دستور دادم تا بررسی‌های جداگانه‌ای برای فهمیدن این که در این زباله دانی چه اتفاقی افتاده، انجام شود.

اواخر روز دوشنبه نیز معاون دادستان کل در امور حقوق بشر در این باره گفت:‌ بررسی‌ها درباره این مساله توسط گروهی منتخب از بازرسان برجسته به منظور بررسی مجدد این زباله دانی در حال انجام است.

در همین حال بازرسان تنها موفق شدند از روی بقایای استخوان‌ها به تعیین هویت یکی از دانشجویان بپردازند.

انریکه پنا نیه‌تو، رییس جمهوری مکزیک روز دوشنبه گفت که قصد دارد تا با والدین این دانشجویان و کارشناسان دیدار کند.

قتل این ۴۳ دانشجوی مکزیکی ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۴ در شهر ایگوتالا واقع در ایالت گوئررو توسط باندهای تبهکار و با همدستی پولیس محلی انجام گرفته بود.