حکومت وحدت ملی با ایستادگی استاد عطا چه خواهد کرد؛ پیشروی یا عقب‌نشینی؟

انتخابات سال ۲۰۱۴ یکی از بدنام‌ترین انتخابات در تاریخ افغانستان و حتی منطقه بود، در این انتخابات تقلب به حدی گسترده بود که بعد از ماها تلاش هم نتوانستند رای اصلی و جعلی را از هم جدا کنند و با درک این وضعیت آمریکا وزیر خارجه خود را فرستاد و خلاف قانون اساسی و خلاف دیموکراسی با نادیده گرفتن رای، در پی امضای یک توافق‌نامه سیاسی حکومت وحدت ملی برای دو سال تشکیل شد.

تنش‌ها در زمان انتخابات به حدی توهین و تحقیر بین تیم‌های انتخاباتی بالا گرفت اما بعد از به وجود آمدن حکومت وحدت ملی این تنش‌ها فروکش کرد و آهسته، آهسته منافع مشترک همه طرف‌ها به میز سیاست حکومت وحدت ملی کشاند و بعد از این که حکومت شکل گرفت، توطیه‌ها علیه سران حکومت از هر طرف آغاز شد.

نخستین قربانی جنرال دوستم بود که بعد از چندین عملیات بالای گروه‌ طالبان مسلح و گروه تروریستی داعش که به مزاج بعضی‌ها خوش نخورد خواستند که به هر نحوی که است باید جنرال حذف شود و بعد از این که حذف جنرال به ناکام مواجه شد برایش پروند ایشچی را ساختند و با همین پرونده جنرال دوستم را خانه نشین کردند و بعد از به یک نحوی ترکیه رفت و بارها هم خواسته که بیاید؛ اما اجازه نشست برایش داده نمی‌شود.

احمد ضیا مسعود دوهمین قربانی بود که در زمان کمپاین انتخاباتی با رفتن به تیم تحول و تداوم به این تیم مشروعیت بخشید، چون تاجیک‌ها در تیم تحول و تداوم نبود و با رفتن احمدضیا این خلا پر شد و برایش یک پست تشریفاتی بنام مشاور در امور اصلاحات و حکومت داری دادند و بعد از مدتی این را نیز از صحنه سیاست حذف کردند.

توطیه یکی پی دیگر موفق می‌شد و حتی توانسته بودند صلاحیت‌های داکتر عبدالله را تا سرحد زیاد کم کنند، این در حالیست که در توافق‌نامه حکومت وحدت ملی حکومت ۵۰/۵۰ تقسیم شده بود اما در واقعیت داکتر عبدالله ۵درصد هم صلاحیت اجرایی ندارد.

استاد عطا خار سد راه شان بود بخاطر انتخابات بعد و با ترفندی که از استاد عطا استعفا نامه بدون امضا اخذ کرد خواستند چال بعدی را بروند و استاد عطا را از سمت ولایت کنار بزنند ولی استاد عطا در آخرین لحظات ایستادگی کرد و این ایستادگی سبب شد که همه کسانی که مخالف سیاست‌های حکومت استند در محور استاد عطا جمع شوند و با پشتیبانی حزب جمعیت اسلامی صف استاد عطا بیشتر قوی شد.

اینجا بود که طرح کنار زدن استاد عطا به بن بست رسید و حکومت تا هنوز که بیش از دوهفته از برکناری استاد عطا می گذرد دیگر اظهار نظر نکرده است و پشنهاد مذاکره با حزب جمعیت این را نشان می‌دهد که حکومت که مشروعیت نداشته باشد اقتدار نیز ندارد و نبود اقتدار باعث افزایش جزیره‌های قدرت شده است.

حال با این وضع که در حکومت است فساد، تعصب، قوم‌پرستی و… این کشتی شکسته حکومت را تا کجا خواهد برد؟ آیا حکومت وحدت ملی از این بست بدرخواهد آمد؟ خواست‌های حزب جمعیت چه خواهد بود؟ حکومت در پاسخ حزب جمعیت چه خواهد گفت؟ غرب با کی همدست است؟ گستره حضور داعش در شمال در نبود عطا و دوستم تا کجا خواهد رسید؟

ندیم پارسینا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *