حمله بر کنسولگری آلمان در مزارشریف، 85 کشته و زخمی برجا گذاشت

۲۱ عقرب ۱۳۹۵

مقام های محلی ولایت بلخ می گویند که در حمله موتربمب امشب بر کنسولگری آلمان در شهر مزار شریف، آسیب های زیادی به مردمان ملکی وارد شده است و این حمله از مردمان ملکی نیز قربانی گرفته است.

این حمله حوالی ۱۱:۲۰ دقیقه شب گذشته صورت گرفت و گروه طالبان مسؤلیت این حمله را بدوش گرفته اند.

انفجار به حدی قوی بوده که در بخش های دور دست شهر مزار شریف نیز صدای آن شنیده شده است و حتی در 5 کیلومتری ساحه انفجار شیشه های منازل مسکونی فرو ریخته است.

عبدالرزاق قادری آمر امنیت فرماندهی پولیس بلخ به خبرگزاری خاورمیانه گفت این انفجار برخواسته از کوبیده شدن یک موتر لاری مملو از مواد انفجاری بر بخشی از دیوار امنیتی کنسولگری المان بوقوع پیوسته است.

آمر امنیت فرماندهی پولیس بلخ گفت: درین انفجار  3 سرباز پولیس و 33 فرد ملکی جراحت برداشته اند و 4 فرد ملکی دیگر جان باخته اند.

به گفته وی بیشتر افراد در اثر فرو ریختن شیشه ها و سقف منازل شان مجروح گردیده اند.

وی گفت که به دیپلومات ها و افراد خارجی که در کنسولگری حضور داشتند آسیبی نرسیده است.

در عین حال منیر فرهاد سخنگوی والی بلخ به خبرگزاری خاورمیانه تعداد کشته شده گان را 2 تن و زخمیان را بشمول کودکان و زنان بیش از 50 تن عنوان نمود؛ اما آماری که از سوی شفاخانه بلخ منتشر شده تعداد زخمیان را 83 تن نشان می دهد.

گفته می شود کشته شده های رویداد دونفرشان تجارت پیشه های سکتور مرغداری بوده و یک داکتر وترنری می باشند.

طالبان مسلح با ارسال پیامی مسؤلیت این حمله را بدوش گرفته اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان مسلح گفته است که حمله توسط یک لاری مملو از مواد منفجره به هدف انتقام گیری کشتار افراد ملکی از سوی نظامیان خارجی در کندز صورت گرفته است.

شاهدان عینی می گویند بیشتر زخمیان این رویداد دانشجویان هستند که در نزدیکی محل خوابگاه داشتند.

کنسولگری آلمان در در یک کیلومتری غرب روضه در دروازه بلخ قرار دارد و در سمت راست آن چند باب دوکان که بیشتر ادویه فروشی حیوانی است، در سمت چپ آن هوتل سمیر ولید و در عقب  قنسولگری منازل مسکونی و بانک ملی افغانستان موقعیت دارند.

شهروندان مزار شریف می گویند که ده ها منزل مسکونی، دوکان ها و مراکز تجارتی به شکل جدی آسیب دیده است و خسارات برجا مانده آن به میلیون ها افغانی می رسد.

انتحاری

تلفات ملکی

حمله

قنسولگری آلمان

مزارشریف


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.