حضور کارگردان افغانستانی در چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

۲۸ سنبله ۱۳۹۵

فیلم «تو آمریکایی نیستی» و «مادر مریم» به کارگردانی «صدام وحیدی» از افغانستان، به عنوان یکی از ۲۳ فیلم کوتاه و پویانمایی در بخش مسابقه بین‌الملل چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت حضور دارد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، کنفرانس خبری چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت و آیین رونمایی از پوسترهای این جشنواره روز یکشنبه 28 سنبله با حضور مسئولین و مدیران جشنواره و نمایندگان رسانه های داخلي و خارجی در ولایت تهران مرکز فرهنگی اسوه برگزار گردید.

در این مراسم از سیزده پوستر اصلی و جنبی جشنواره از جمله پوستر اصلی،  پوستر بزرگداشت های جعفر دهقان،  نادر طالب زاده، عزیزالله حمید نژاد ، محمدرضا شرف الدين،  اصغر بختیاری ، پوستر نکوداشت های زنده یاد فرج الله سلحشور،  فرید کشن فلاح، شهید رکن آبادی و سیاح طاهری،  پوستر بخش بین الملل،  پوستر بخش عماد مغنیه و پوستر بخش های قلم طلایی و جلوه گاه نور رونمایی شد.

جواد جباری، مدیر عامل بنیاد روایت و عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم مقاومت در نشست خبری این جشنواره، اظهار داشت: این جشنواره متعلق به رزمندگان، خانواده‌های آن‌ها و شهداست. هر جشنواره‌ای در جمع‌های محدودی برگزار می‌شود؛ اما رسانه‌ها این حرکت‌های فرهنگی را در جامعه بسط می‌دهند.

%d9%81%d9%84%d9%85

وی افزود: بنای اصلی جشنواره مقاومت در انعکاس رشادت‌ها، فداکاری‌ها و مقاومت‌های کسانی است که سالیان سال پس از انقلاب در مقابل استکبار ایستادگی کردند. اگر امروز جمهوری اسلامی ایران در دنیا به عنوان یک منطقه امن تلقی می‌شود نشأت گرفته از مردان رشیدی است که پا در رکاب امام (ره) ایستادند؛ تا این اتفاق بزرگ را به نفع اسلام رقم بزنند.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت با اشاره به فرازهایی از بیانات امام خمینی (ره) گفت: نباید پیام امام (ره) را یادمان برود که اگر امروز توفیقی حاصل شده است از آینده‌نگری ایشان بوده است. امام فرمودند «ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر کردیم». انگشت اشاره امام به سمت آینده بود و ما امروز شاهد این آینده‌نگری هستیم.

وی تاکید کرد: بعد از گذشت سالیان سال از جنگ بارقه‌هایی از بیانات و جهان بینی‌ امام (ره) در سوریه و افغانستان، یمن و فلسطین را با تشکل بسیج با عنوان مختلف می‌بینیم. اتفاقات اخیر منطقه به واسطه حضور بسیج مردمی است. هدف‌گیری جشنواره ما بر اساس نکات مورد نظر امام (ره) و مقام معظم رهبری بوده است.

خزاعی، دبیر جشنواره مقاومت نیز در این  نشست با بیان اینکه شاید به ظاهر جنگ تمام شده باشد، اما مبارزه ادامه دارد، گفت: زمانی که بچه‌های انقلاب احساس کردند که باید جشنواره‌ای مستقل به مسائل انقلاب بپردازد، (جشنواره مقاومت ) آغاز به کار کرد.

%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%d8%af%d8%a7%d9%86

وی افزود: تغییر و تحولات منطقه و احساس نیاز به برنامه‌ریزی جدی برای فیلم‌سازان منطقه باعث به وجود آمدن جشنواره مقاومت شد. ما در جشنواره به دنبال اهداف بزرگی برای تجمیع هستیم. فیلم‌سازان مستقل دنیا در دنیا جایگاه خاصی ندارند و معمولا آثارشان مهجور می‌ماند.

خزاعی خاطرنشان کرد: در هیچ جشنواره‌ای در دنیا فیلم ضدصهیونیستی به نمایش گذاشته نمی‌شود. قطعا همه جشنواره‌ها با سیاست‌گذاری خاصی برگزار می‌شوند. فیلم‌سازان مستقل جهان می‌توانند یک پاتوق فرهنگی داشته باشند؛ که امیدواریم بتوانیم فضایی را فراهم کنیم که فیلم‌سازان مستقل بدانند جایگاهی برای نمایش آثارشان وجود خواهد داشت.

وی گفت:‌ جشنواره مقاومت امروز با برنامه‌های متنوع نقطه عطفی در تاریخ جشنواره خواهد بود. تقریبا 2900 اثر به جشنواره ارسال شده است. 1117 اثر بین المللی به جشنواره رسید که فهمیدیم دنیا جریان مبارزه را بر علیه صهیونیست شروع کرده‌اند.

وی تصریح کرد: از بین آثار ایرانی و خارجی 2 هزار و 904 اثر در  طول جشنواره نمایش داده خواهد شد. در بخش داخلی در بخش جلوه‌گاه نور که مخصوص پدران و مادران شهدا بوده 200 اثر از شهرهای مختلف به دبیرخانه ارسال شد. بخش قلم طلایی که مربوط به آثار تقریظی جهت اقتباس فیلم‌نویسی معرفی شده بود، نیز مورد استقبال ویژه قرار گرفت.

%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86

دبیر جشنواره مقاومت بیان کرد: در بخش بین‌المللی 32 کشور جهان حضور دارند. 75 مهمان خارجی از 20 کشور مهمان از جمله افغانستان،  فلسطین،  سوریه ، یمن ، سوییس و…  حضور خواهند یافت. 11 فیلم ضدصهیونیستی، 20 فیلم با موضوع تهاجم و جنگ، 20 فیلم با موضوع فلسطین، و 10 فیلم با موضوع داعش به نمایش گذاشته می‌شود.

خزاعی همچنین اظهار داشت:‌ نشست‌های تخصصی سینما گران جهان اسلام نیزدر جشنواره برگزار خواهد شد .

دبیر جشنواره بین المللی فیلم مقاومت گفت : جایزه ویژه ( فرج الله سلحشور ) و تقدیر از خانواده های مقاومت جهان اسلام و اهدای جایزه عماد مغنیه از بخش های دیگر این جشنواره می باشد.

خزاعی درباره انتخاب چهره سال مقاومت جهان اسلام نیز اظهار داشت : جایزه چهره مقاومت نمادین به * عبدالملک حوثی * دبیر جنبش انصار الله به نماینده مردم یمن اهداء خواهد شد.

بر اساس این گزارش افغانستان نیز با 2 فیلم «تو آمریکایی نیستی» با موضوع نقش امپریالیسم در برافروختن جنگ در جهان و «مادر مریم» با موضوع مبارزه با جنایات گروه‌های تکفیری به کارگردانی «صدام وحیدی» از افغانستان، در بیست و سومین فیلم کوتاه و پویانمایی در بخش مسابقه بین‌الملل چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت حضور دارد.

جشنواره بین المللی فیلم مقاومت روز جمعه دوم میزان در حوزه هنری ولایت تهران افتتاح خواهد شد و روز جمعه نهم میزان نیز در برج میلاد به کار خود پایان خواهد داد

افغانستانی ،

جشنواره ،

فیلم ،

کارگردان ،

مقاومت،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

1 Comment