حامی ثبات و همبستگی افغانستان

۱۸ حوت ۱۳۹۴

Marshal-Mohammad-Qasim-Fahimمارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول ریاست جمهوری پیشین افغانستان، بینان گذار نظام نوین کشور، حامی ثبات و همبستگی افغانستان بود.

امروز 18 حوت برابر است با دومین سالروز جان باختن مارشال محمد قسیم فهیم که به دلیل سکته قلبی در کابل درگذشت.

مارشال فهیم، فرزند مولوی عبدالمتین در سال 1336 خورشیدی در محله عمرض ولایت پنجشیر زاده شد، آموزش های ابتدایی را در زادگاهش فراگرفت و در سال 1349 بخاطر پیشبرد تحصیلات عالی وارد مدرسه دارالعلوم عربی کابل گردید.

فهیم، پس از کودتای 1357 غرض اشتراک در جهاد بر ضد رژیم کمونیستی به پاکستان هجرت نمود؛ اما پس از اقامت کوتاه در آنجا به افغانستان بازگشت و مبارزه مسلحانه خود را در منطقه شیگل ولایت کنر آغاز کرد.

وی در تابستان همان سال وارد دره پنجشیر گردید و در زمینه ایجاد هسته های جهاد و مقاومت همدوش با احمد شاه مسعود قهرمان ملی افغانستان ابتدا در پنجشیر و بعد در سایر نقاط کشور همت گماشت.

مارشال به حیث فرمانده مجاهدین در ولسوالی اندراب ولایت بغلان نیز ایفای وظیفه نمود.

محمد قسیم فهیم در سال 1360 در رأس یک هیأت عالیرتبه مجاهدین به ولایات شمال شرق (بدخشان، بغلان تخار و کندز) جهت بسیج مجاهدین در چارچوپ «شورای نظار» سفر نمود و درین راستا نقش مهم و ارزنده ای ایفا کرد.

فهیم در سال 1366 به حیث فرمانده عمومی مجاهدین در شمال کابل، مسوولیت نیروهای مجاهدین را به عهده گرفت و در سال 1368 به خاطر گسترش و انسجام بیشتر نیروهای شورای نظار به ولایات شمالی بلخ، جوزجان و فاریاب سفر نمود و به موفقیتهایی دست یافت.

مارشال، پس از سقوط حکومت داکتر نجیب الله و پیروزی مجاهدین در 5 ثور 1371 در راس نیروهای مجاهدین وارد کابل گردید و در همین سال به حیث وزیر امنیت کشور مقرر شد.

مارشال فهیم در سال 1375 برای مدت کوتاهی به حیث فرمانده عمومی نیروهای مقاومت در ولایات شمال کابل در برابر شورشیان طالب ایفای وظیفه نمود.

پس از ترور احمدشاه مسعود و به منظور انسجام بهتر نیروهای مقاومت و مدیریت بحرانی ترین شرایط، محمد قسیم فهیم به عنوان فرمانده کل نیروهای دولتی و مقاومت انتخاب شد.

مارشال فهیم در ماه عقرب سال 1380در راس نیروهای مقاومت وارد کابل شد.

مارشال از جمله بنیانگذاران نظام نوین کشور و حامی ثبات و همبستگی ملی افغانستان بود.

تمام تلاش خود را در راستای شکل دهی ساختارهای سیاسی فروریخته افغانستان انجام داد و در کنار دیگر دولتمردان، پایه های یک دولت دیموکراتیک و مردمی را مستحکم ساخت.

محمد قسیم فهیم، پس از برگزاری کنفرانس بُن و ایجاد اداره موقت به حیث معاون اول رئیس اداره موقت و وزیر دفاع ملی تعیین شد و به تاریخ 15 ثور 1381 خورشیدی به پاس خدمات ارزنده و نقش همه جانبه اش در آزادی کشور، بلندترین رتبه نظامی کشور یعنی «مارشالی» را دریافت نمود.

او معتقد بود که رتبه مارشالی محصول زحمات و مبارزات حق طلبانۀ ملت بزرگ افغانستان در دو مقطع جهاد و مقاومت بوده و متعلق به خانواده های شهدا، معلولین، مجاهدین و مقاومتگران افغانستان است و آنرا به عنوان مهم ترین دستاورد و ارزش مبارزات ملت افغانستان پاس داشت.

مارشال محمد قسیم فهیم بعد از لویه جرگه اضطراری برای بار دوم به حیث معاون اول ریاست جمهوری و وزیر دفاع ملی کشور تعیین شد و در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به حیث معاون اول حامد کرزی تعیین شد و بعد از پیروزی در انتخابات، به حیث معاون اول رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در 29 عقرب 1388 حلف وفاداری یاد نمود.

فهیم به پاس فداکاری ها و خدمات ارزندۀ خویش، مدال احمد شاه بابا نیز دریافت کرده است.

مارشال محمد قسیم فهیم مرد مجاهد، متواضع، متدین و وطندوست بود و از گرم و سرد روزار درسهایی آموخت و آنرا در زنده گی شخصی و رسمی بکار بست.

مارشال محمد قسیم فهیم زنده گی خود را وقف مبارزه بر ضد اشغالگران کرد و در دوران جهاد و مقاومت ملی مردم افغانستان پیوسته در کنار مردمش ماند و با رشادت بی مانندی از سنگرهای آزادی خواهی، عزت و سربلندی کشور و مردمش دفاع کرد.

مارشال محمد قسیم فهیم مرد پرافتخار سنگرهای آزادی افغانستان و یکی از مهمترین شخصیت های سیاسی سه دهه اخیر کشور بود.

نام مارشال با نام افغانستان گره خورده است و مردم حق شناس کشور از او به عنوان حامی استقلال، پاسدار وحدت ملی و نماد همبستگی مردم یاد می کنند.

مارشال محمد قسیم فهیم، صبح روز یکشنبه 18 حوت 1392 به سن 56 سالگی در اثر سکته قلبی داعی اجل را لبیک گفته به رحمت حق پیوست.

امنیت،

ثبات،

کابل،

مارشال فهیم،

مجاهدین،

همبستگی ،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed