جوامع بین المللی خواستار خروج عربستان از شورای حقوق بشر شد

farhangnews_211727-578736-1466312222در پی جنایات حقوق بشری عربستان سعودی، دیده بان حقوق بشر و عفو بین بین الملل از شورای امنیت خواست تا عضویت این کشور را به حالت تعلیق در آورد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، سازمان عفو بین‌الملل و دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه بیانیه‌ای مشترکی را نشر کردند که در آن از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستند به علت نقض‌های علنی حقوق بشر از سوی ریاض، عربستان را از شورای حقوق بشر سازمان ملل اخراج کند.

این دو سازمان در حالی که به سخت بودن و دشواری های این اقدام اذعان دارند، تاکید کردند که بر مجمع عمومی سازمان ملل برای رای گیری در این زمینه فشار وارد خواهند کرد.

از زمان تاسیس شورای حقوق بشر در ژنو لیبیا در اعتراض به سرکوب مخالفان به دست نظام قذافی در سال ۲۰۱۱ از این شورا اخراج شد. عربستان یکی از ۴۷ کشور در شورای حقوق بشر است و به مدت سه سال به عضویت این شورا انتخاب شده و در دسامبر آینده دوره عضویتش به پایان می‌رسد.

فیلیپ بولوبیون، از مسئولان دیده بان حقوق بشر اظهار داشت: از چند ماه قبل عربستان از حد و مرز خود فراتر رفته و دیگر نباید در شورا باشد.

این سازمان غیردولتی اعلام کرده است که ریاض غیرنظامیان در یمن را هدف قرار می‌دهد و ائتلاف عربی دست به اقداماتی علیه شیعیان در یمن می‌زند و از بمب‌های خوشه‌ای ممنوعه استفاده می‌کند.

عفو بین‌الملل نیز تصریح کرد که عربستان دست به سرکوب وحشیانه مخالفان و اجرای مجازات اعدام در جرایمی می‌زند که براساس قوانین بین‌المللی مستحق چنین مجازاتی نیست.

ریچارد بنت، مسئول عفو بین‌الملل  در سازمان ملل گفت: از سال ۲۰۱۳ تمامی فعالان حقوق بشر در عربستان بازداشت یا تهدید شده و یا در تبعید هستند.