جلسه امنیتی در ارگ، در باره تامین امنیت دور دوم انتخابات

جلسه ای بمنظور بحث روی ترتیبات امنیتی برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با حضور مقامات ارشد امنیتی و رئیس جمهور در ارگ برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این جلسه تحت ریاست حامد کرزی به منظور بحث روی ترتیبات و آمادگی های امنیتی برای برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به اشتراک معاونین ریاست جمهوری، مسئولین نهاد های امنیتی و مسئولین کمیسیون های انتخاباتی، برگزار گردید.

در این جلسه، مسئولین نهاد های امنیتی کشور گزارشات شانرا در مورد تامین امنیت دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ارائه کردند.

ستر جنرال بسم الله محمدی وزیر دفاع ملی در رابطه به آمادگی های اردوی ملی گفت که با سایر نهاد ها در هماهنگی کامل قرار دارند و هدایات لازم را در این زمینه به قول اردو ها در سراسر کشور صادر نموده است.

وی  از جانب اردوی ملی افغانستان اطمینان داده گفت که با توجه به تجربه های دور اول انتخابات، اردوی ملی برای تامین امنیت دور دوم انتخابات آماده گی های لازم را اتخاذ کرده است.

همچنین ستر پاسوال محمد ایوب سالنگی معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله گفت که ارزیابی های مجدد امنیتی را از سراسر کشور آغاز نموده اند و در هماهنگی با سایر ارگان ها و تفاهم با کمیسیون های انتخاباتی روی پلان امنیتی شدیداً کار جریان دارد.

انجنیر رحمت الله نبیل سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی کشور نیز گفت که ارزیابی های خود را مخصوصاً با توجه به خلاء ها و نواقصی که در دور اول انتخابات موجود بود تکمیل کرده و پلان های اوپراتیفی خویش را نیز ترتیب داده ایم.

سرپرست امنیت ملی افزود که آماده گی ها طبق وضعیت جدید امنیتی با در نظر داشت تحرکات تازه دشمن در برخی از ولایت کشور اتخاذ خواهد گردید.

از سوی هم داکتر احمد یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات از حمایت و توجه شخص رئیس جمهور در برگزاری موفقانه دور اول انتخابات تشکری کرده گفت که خوشبختانه دور اول انتخابات موفقانه سپری شد.

وی همچنان تاکید کرد که دور اول عاری از مشکلات نبود و در هماهنگی نزدیک با همه ارگان های ذیربط از این مشکلات جلوگیری خواهد شد.

داکتر نورستانی، همکاری کمیسیون با نهاد های امنیتی را بی سابقه خوانده، از نیروهای امنیتی کشور خواست تا تدابیر امنیتی را در جریان انتخابات دور دوم افزایش دهند.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات همچنان گفت که برای دور دوم انتخابات، به اندازه کافی ورق رای دهی چاپ شده است و مشکلاتی که از ناحیه کمبود ورق رای دهی در دور اول وجود داشت در این دور مرفوع گردیده و هیچ کس از حق رای خویش محروم نخواهد شد.

داکتر نورستانی خاطر نشان کرد که از کاندیدان ریاست جمهوری نیز خواسته اند تا در جریان کمپاین های شان وحدت ملی را حفظ کرده و از حساسیت های قومی، زبانی و سمتی اجتناب ورزند.

در این جلسه عبدالستار سعادت رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد کار کرد های آن کمیسیون معلومات داده گفت که کار این کمیسیون به صورت علنی در یک فضای شفاف انجام شده است.

وی ضمن اینکه تامین امنیت را در شفافیت انتخابات مهم خواند، تاکید کرد که به هر اندازه که اشتراک مردم کمتر باشد به همان اندازه زمینه تقلب بیشتر می گردد.

رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد مداخله بعضی از مقامات محلی در روند کار کمیشنران ولایتی آن کمیسیون، شکایت کرد و خواهان رسیده گی به این مشکل شد.

با این حامد کرزی رئیس جمهوری با توجه به گزارشات نهاد های امنیتی و نظریات مسئولین کمیسیون های انتخابات و شکایات انتخاباتی، بر هماهنگی و همکاری نزدیک میان نهاد های امنیتی کشور و کمیسیون های انتخابات تاکید کرد.

رئیس جمهورگفت: باید تلاش کنیم تا اشتراک مردم در این دور نیز گسترده باشد و زمینه برای برگزاری یک انتخابات شفاف و عاری از مداخله مساعد گردد.

حامد کرزی تاکید کرد که مردم افغانستان باید در این دور نیز به خاطر آرام و آسوده در این تمرین ملی برای تعیین سرنوشت شان اشتراک نمایند.

رئیس جمهور گفت که بخاطر جلوگیری و حفظ بی طرفی مقامات دولتی در انتخابات، بزودی فرمانی را صادر خواهد کرد.

در این جلسه محمد یونس قانونی معاون اول ریاست جمهوری نیز صحبت کرد و همکاری نزدیک میان تمامی نهاد های دولتی و کمیسیون ها را مهم خوانده، گفت که کمیسیون ها و کاندیدان ریاست جمهوری در یک هماهنگی کامل باید برای رفع نگرانی های کاندید ها با هم کار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *