سرطان ۲۲, ۱۳۹۹

جان کری:  دولت کنونی آمریکا دربارۀ توافق هسته‌ای ایران «دروغ» می گوید

جان کری، وزیر خارجه پشین امریکا می‌گوید که دولت فعلی امریکا دربارۀ هسته‌ای ایران «دروغ» می‌گوید، این سخنان را جان کری روز 5شنبه در بوستون با محکوم کردن اقدام ترامپ در مورد توافق‌نامه هسته‌ای ایران گفت: «صراحتا بگویم که دولت به مردم آمریکا دروغ می گوید. این توافق و پروتکل الحاقی آن، تضمینی برای تمام عمر داشت»

جان کری افزود که هیچ شاهدی وجود ندارد که ایران این توافق‌ را نقض کرده باشد و اگر چنین نقضی وجود میداشت امریکا بر اساس همین توافقنامه می‌توانست وارد عمل شود.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل ایرونیوز، جان کری تاکید کرد که دونالد ترامپ در عمل نمی تواند به «هیچ معامله‌ای بهتر از توافق هسته‌ای» دست یابد. به گفته او رئیس جمهوری کنونی آمریکا تنها به این دلیل ساده پایبندی ایران به این توافق را رد کرده که «این توافق را دوست نداشته است» آنهم در حالیکه برخی از منتقدان جدی ایران و حتی برخی از مقامات امنیتی کابینه ترامپ به او هشدار داده بودند که دست به چنین کاری نزند.»

جان کری در ادامه افزود: «بیش از ۸ بار آنهم در زمان‌های مختلف، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که ایران مطابق این توافق عمل می کند». به گفته او این آژانس همچنین هشدار داده است که تهدید آمریکا مبنی بر ترک این توافق، کاری «خطرناک» و «غیرمسئولانه» است.

هشدار وزیر خارجه آلمان

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان نیز در این هفته هشدار داد که این اقدام آمریکا می تواند همه را گرفتار درگیری نظامی کند که ممکن است میان آمریکا و ایران روی دهد.

او پیش از این نیز اعلام کرده بود که هر حرکتی از سوی دولت دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته ای، فاصلۀ میان اروپا و آمریکا را بیشتر می کند.

گابریل که روز دوشنبه در نشست وزیران اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ شرکت کرده بود، هشدار داد: «ضروری است که اروپایی‌ها در این موضوع با همدیگر کار کنند. باید به آمریکایی‌ها بگویم که رفتارشان در قبال ایران، باعث می شود ما اروپایی‌ها موضع مشترکی را با چین و روسیه علیه آمریکا اتخاذ کنیم.»

موضع‌گیری قاطع فدریکا موگرینی

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز موضع محکمی در قبال سخنان دونالد ترامپ اتخاذ کرد.

خانم موگرینی عصر جمعه ۱۳ اکتبر و دقایقی پس از اعلام استراتژی جدید دونالد ترامپ علیه ایران، در یک نشست خبری بر حمایت اتحادیه اروپا از این توافق هسته‌ای تاکید کرد.

او گفت: «توافق هسته‌ای یک توافق دوجانبه نیست. یک معاهده بین المللی هم نیست. توافق هسته‌ای یک پیوست بسیار طولانی به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است که به اتفاق آراء تصویب شده است. با توجه به دانش من، هیچ کشوری در این جهان نمی تواند به تنهایی به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که به تصویب رسیده است و مهمتر اینکه به اتفاق آراء به تصویب رسیده، سپس اجرا شده و اجرای آن نیز به تایید رسیده است و بقیه کشورهای عضو جامعه بین‌الملل به اجرا و حمایت آن ادامه می دهند، خاتمه دهد.»

خانم موگرینی افزود: «کاملا روشن است که در دست هیچ رئیس جمهوری در هیچ کشوری در این جهان نیست که به چنین توافقی پایان دهد. زیرا این قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل است. این برنامه‌ای عملی درباره کارهایی است که باید انجام شود… رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قدرت زیادی دارد؛ اما نه در این موضوع.»

او همچنین روز دوشنبه ۱۶ اکتبر در لوکزامبورگ و به نمایندگی از طرف ۲۸ کشور عضو این اتحادیه اعلام کرد که این توافق «موفقیت‌آمیز بوده است» و بار دیگر بر این موضوع که حفظ این توافق، صلح را تضمین می کند، تاکید کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *