جان کری به عراق می رود

روزنامه الحیات چاپ لندن فاش کرد که جان کری وزیر خارجه امریکا در دو روز آینده برای بررسی تحولات عراق به این کشور سفر می کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، روزنامه الحیات به نقل از یک منبع دولتی عراق نوشت: جان کری وزیر خارجه امریکا طی دو روز آینده برای بحث و گفت وگو درباره تحولات امنیتی به عراق سفر خواهد کرد.

وی افزود: این سفر قرار بود هفته آینده برگزار شود اما تحولات اوضاع عراق باعث تسریع در زمان برگزاری آن شد.

عراق از چندی پیش شاهد نبرد ارتش به همراه نیروهای مردمی و عشایر با عناصر گروه مسلح موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام (داعش) است که اخیرا به تحرکات نظامی دست زده و مناطقی از عراق را به کنترل خود در آورده اند.

دولت امریکا کمک به دولت عراق برای سرکوب عناصر مسلح را مشروط به ترک قدرت از سوی نوری المالکی نخست وزیر این کشور کرد.

شبکه امریکایی “سی ان ان” به نقل از برخی مسؤولان کاخ سفید اعلام کرد که دولت امریکا تا زمانی که نوری مالکی دولت را ترک نکند، به ارتش عراق کمک نظامی نخواهد کرد.

براساس این گزارش، موضع جدید امریکا بعد از تماس های گسترده میان واشنگتن و ریاض و شمار زیادی از مشاوران امریکایی مطرح شده است.

اما ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی نخست وزیر عراق دخالت های امریکا در امور سیاسی این کشور را رد و تاکید کرد که عراقی ها هرگز بنده امریکا نخواهند بود.

“امین هادی” نماینده ائتلاف دولت قانون در مجلس نمایندگان عراق گفت: دولت یا کنگره امریکا حق دخالت در امور عراق و تحمیل خواسته خود بر عراقی ها در زمینه انتخاب نخست وزیر را ندارند و عراقی ها با این رویکرد مخالفند و هیچ گاه برده امریکا یا هیچ کشور دیگری نخواهند بود.

هادی افزود: عراق دارای قوه مقننه است و بزرگترین فراکسیون در مجلس نمایندگان عراق، نامزد نخست وزیری و تشکیل دولت را معرفی خواهد کرد.

این نماینده عراقی ادامه داد: نوری مالکی رئیس ائتلاف دولت قانون پرچمدار صلح و سردمدار روند سیاسی و نامزد ما برای ریاست دولت آینده عراق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *