تولید و برداشت 6 تُن زعفران در هرات

۲۰ عقرب ۱۳۹۵

مسوولان زراعت هرات از برداشت 6000 کیلوگرام زعفران در سال جاری در این ولایت خبر می دهند.

بشیراحمد احمدی، آمر امور زراعتی ریاست زراعت هرات به خبرگزاری خاورمیانه گفت که در سال جاری میزان زمین های تحت کشت زعفران بالاتر از 100درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، در سال گذشته میزان زمین های تحت کشت زعفران 960 هکتار بود که این میزان در سال روان به 2564 هکتار افزایش یافته است که پیش بینی می شود از این مقدار زمین، بیش از 6 تُن محصول زعفران برداشت شود.

احمدی اظهار داشت که برای کشت در زمین های تحت کشت امسال حدود 300 تُن پیاز زعفران از طرف دولت و موسسات و نهادهای کمک کننده به ارزش 80 میلیون افغانی خریداری شد.

آمر امور زراعتی ریاست زراعت هرات اظهار داشت که بر اساس پیش بینی صورت گرفته انتظار می رود که بیش از 6تُن محصول زعفران برداشت شود که با توجه به قیمت در بازارهای محلی حدود 800 میلیون افغانی عاید برای دهاقین زعفران به دست خواهد آمد.

وی تصریح کرد که در حال حاضر زعفران در ولسوالی های غوریان، پشتون زرغون، انجیل و گذره کشت می شود و برنامه ریزی شده است که در سال های آینده در سایر ولسوالی ها نیز کشت زعفران صورت گیرد.

احمدی اظهار داشت که 10هزار خانواد در حال حاضر در بخش زعفران به کار مصروف هستند و 35 شرکت و اتحادیه نیز در این زمینه فعالیت دارد.

گفتنی است در سه سال گذشته از سوی مرکز جهانی سنجش ذائقه و کیفیت مواد غذایی در بروکسل، زعفران هرات به عنوان باکیفیت ترین زعفران جهان معرفی شده است.

زعفران افغانستان در حال حاضر به کشورهای چین، هند، امارات و کشورهای اروپایی و امریکا صادر می شود.

باکیفیت ترین

برداشت

زعفران

هرات


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.