توافق محرمانه شاه بحرین با اردوغان

برخی منابع آگاه از توافق شاه بحرین با رئیس‌جمهور ترکیه در سفر اخیر وی به منامه برای تبعید آیت‌الله عیسی قاسم به ترکیه خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین در سفر اخیر «رجب طیب اردوغان» به منامه با وی درباره تبعید آیت‌الله عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب این کشور به ترکیه توافق کرده است.

پایگاه «پانوراما الشرق‌ الأوسط» با اعلام این خبر نوشت که حمد بن عیسی به دنبال یافتن یک کشور مسلمانی بود که سیاست‌های آل خلیفه درباره آیت‌الله عیسی قاسم و سلب تابعیت وی را تأیید کند تا بتواند آیت‌الله قاسم را به آن کشور تبعید کرده و ارگان های اطلاعاتی آن تمامی تحرکات و تماس‌های وی با هواداران خود را کنترل و نظارت کنند.

بر این اساس کشور مورد نظر حمد بن عیسی این بود که دارای دو ویژگی باشد: یکی اینکه تعداد شیعیان آن اندک باشد و امکانات سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای نداشته باشند و دوم اینکه ایران و جبهه مقاومت در این کشور تأثیری نداشته باشند تا اینکه آیت‌الله قاسم در این کشور با کمک ایران به یک جبهه معارض قوی تبدیل نشود.

بر این اساس بهترین گزینه برای حمد بن عیسی، ترکیه بود که همه شرایط لازم را داراست به خصوص اینکه با آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز روابط قوی دارد و به همین دلیل حمد بن عیسی با اردوغان درباره تبعید آیت‌الله عیسی قاسم به ترکیه و همکاری امنیتی در این زمینه به توافق رسید.

طبق این گزارش، بحرین نیز متعهد شده است که برخی مشکلات مالی ترکیه را از طریق سرمایه‌گذاری حل نماید.

پیش از این نیز «امجد طه» افسر ارگان اطلاعاتی بحرین در صفحه توئیتر خود نوشت که آیت‌الله عیسی قاسم بزودی از بحرین تبعید خواهد شد.

این افسر اطلاعاتی بحرین قبل از این خبر نیز سه روز مانده به اعدام سه جوان به نام‌های عباس السمیع، سامی المشیمع و علی السنکیس، خبر اجرای حکم آنها را در صفحه توییتر خود منتشر کرده بود.

Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.