تلاش افغانستان برای گسترش روابط اقتصادی و امنیتی با ایران

ملاقات با وزیر داخله ایران (2)محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در دیدار با عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر امور داخله ایران در کابل گفت که سرحد میان افغانستان و ایران باید نقطه همکاری های اقتصادی و امنیتی باشد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، در این دیدار که روز پنجشنبه در ارگ ریاست جمهوری انجام شد، هر دو جانب در خصوص روابط و همکاری ها میان دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

آقای غنی گفت: حکومت افغانستان همواره در تلاش تقویت روابط تجارتی با ایران بوده و پس از به توافق رسیدن ایران با امریکا، حکومت افغانستان خواهان گسترش همکاری های بیشتر می باشد.

رئیس جمهور کشورمان گفت که ما میخواهیم پیشرفت های واضح در همکاری میان دو طرف صورت گیرد تا روابط دو کشور تقویت شود، زیرا دو کشور با فرصت ها و آزمون های مشترک مواجه اند.

اشرف غنی افزود که حکومت افغانستان هیچگاه از حقایق انکار نکرده بلکه همواره برای مشکلات راه حل جستجو نموده است.

رئیس جمهور کشور گفت که ما میخواهیم مراکز گمرکی را در امتداد مرز با ایران را افزایش دهیم، که این موضوع میتواند باعث افزایش درآمد دو طرف، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جلو گیری از انتقال کالاهای غیر قانونی شود و همچنان برای فایق آمدن به آن باید اقتصاد جرمی نیز زیر فشار قرار گیرد.

رئیس جمهور غنی در زمینهء مشکلات مهاجرین افغان در ایران صحبت نموده گفت: معضل مهاجرین افغان در آن کشور باید در یک چارچوب واضح دسته بندی شود و راه حل به آن به شکل مرحله وار جستجوگردد.

در این دیدار عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر امور داخله ایران گفت: رابطه ما با افغانستان رابطه برادری و دوستی است و حکومت ایران نسبت به آینده دوستی با افغانستان متعهد است.

وی افزود که ایران به حیث همسایه نزدیک یقین دارد که تهدید به افغانستان در حقیقت تهدید به ایران است.

وزیر داخله ایران گفت که برای حل مشکلات اقتصادی و امنیتی باید به فقر و جهل مبارزه شود، زیرا دشمن از همین مجراها از مردم استفاده سوء می کند.

آقای فضلی گفت که امنیت افغانستان برای ما مهم است و علاوه بر دوستی و برادری میان دو کشور، رهبری سیاسی ایران با درک وضعیت این کشور، در جهت آوردن صلح افغانستان را همکاری می کند.

در این دیدار صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه، اکلیل حکیمی وزیر مالیه، محمدحنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی و عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی اداره امور نیز حضور داشتند.