تغییر موضع جنگی عربستان در یمن

۶ ثور ۱۳۹۵

عربستان45عربستان سعودی اخيرا از شدت حملات خود عليه مواضع نيروهاي كميته هاي مردمي يمن وابسته به جنبش انصارالله كاسته و به حملات خود عليه دو گروه تروريستي القاعده و داعش در جنوب يمن شدت بخشيده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، «پايگاه اينترنتي روزنامه رأي اليوم چاپ لندن» در بخش ‘سخن روز’ خود علل و عوامل تغيير يافتن رويكرد نظامي عربستان در يمن را مورد بحث و بررسي قرار داده است.

این نهاد رسانه ای از رهبران سعودي به عنوان عامل پيدايش و تقويت داعش و القاعده در يمن نام برده است.

رأي اليوم نوشت: عربستان به دليل مذاكرات جاري در كويت حملات هوايي خود عليه مواضع نيروهاي مردمي يمن را تقريبا متوقف كرده و حملات خود عليه القاعده در جبهه هاي جنوب به ويژه در دو ولایت «أبين و حضرموت» را افزايش داد.

به نوشته این روزنامه، جنگنده هاي سعودي ظرف چند ماه گذشته از بمباران مواضع القاعده اجتناب مي كردند زيرا فرماندهان نظامي در رياض از آن ها خواسته بودند تا دايره جنگ را گسترش ندهند و تنها بر بمباران مواضع نيروهاي كميته هاي مردمي تمركز كنند اما شكست عربستان در به زانو درآوردن اين نيروها بر انتقاد غربي ها به ويژه امريكا از اين رويكرد سعودي ها شدت بخشيد و رياض به حمايت از القاعده متهم گرديد.

به اعتقاد اين روزنامه فرامنطقه اي عربستان نه تنها در واكنش به اتهام ياد شده حملات هوايي خود عليه القاعده در دو ولایت أبين و حضرموت را افزايش داده بلكه مي خواهد مانع از تصويب يك قانون در كنگره امريكا شود.

بر اساس این قانون خانواده هاي قربانيان حادثه يازدهم سپتامبر مي توانند در دادگاه هاي امريكا عليه عوامل اين حادثه اعلام شكايت كنند زيرا بيشتر عوامل حمله به برج هاي دوقلو در نيويورك تبعه عربستان هستند و همچنين گفته مي شود برخي از شاهزادگان سعودي در حمايت از القاعده دست داشته و دارند.

از سوي ديگر مقامات امريكا همواره از عمليات نظامي موسوم به توفان قاطعيت انتقاد كرده و مي كنند و آن را عامل كشته شدن بيش از شش هزار يمني و زخمي شدن سي هزار تن ديگر در اين كشور مي دانند.

به نوشته رأي اليوم نبرد همزمان عربستان و همپيمانانش با القاعده و داعش از يك سو و نيروهاي مردمي يمن از سوي ديگر براي رياض يك ريسك بسيار خطرناك بشمار مي آيد. اين اقدام براي عربستان مي تواند از شكستش در بازگرداندن عبدربه منصور هادي به حاكميت و قدرت در يمن خطرناك تر باشد.

این روزنامه از القاعده به عنوان يك تشكيلات بسيار قوي در يمن به ويژه در ولایت هاي جنوبي اين كشور مانند أبين و حضرموت نام برده و نوشت: القاعده در اين دو ولایت از پايگاه مردمي بسيار محكم و قوي برخوردار است.

القاعده

داعش

سوریه

عربستان، موضوع جنگی


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed