تظاهرات هزاران سویدنی علیه نژادپرستی

۲ جدی ۱۳۹۲

هزاران تن از شهروندان سوبدنی در اعتراض به نازیسم و نژادپرستی در حومه استکهلم، پایتخت این کشور تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، بر پایه گزارش‌های منتشر شده در روز یکشنبه (1 جدی) بیش از 16 هزار تن در این تظاهرات شرکت کرده و شعارهای مبنی بر “اکنون به نژادپرستی پایان دهید” و “نژادپرستان نباید در خیابانها باشند” را سر دادند.

ژوانس سژوستد، رهبر حزب چپ سوئد دراین‌باره اظهار داشت، انگار که تمامی میدان تسخیر شده است؛ این نشان می‌دهد که بسیاری از ما به دموکراسی و دوری از خشونت باور داریم.

گفته می‌شود، این تظاهرات تحت پوشش حضور سنگین پولیس و یک هفته پس از این که معترضان در راهپیمایی مشابه مورد هجوم نئونازی‌ها قرار گرفتند پرپا شده است.

سون اریک اولسون، سخنگوی پولیس سوئد گفته است که 200 تظاهرات کننده ضد نژادپرستی در 15 دسامبر در جنوب استکهلم در حال راهپیمایی بوده‌اند که مورد تهاجم 40 نئونازی قرار گرفتند.

یک گروه نئونازی موسوم به جنبش مقاومت سوئد مسئولیت این تهاجم را که منجر به مجروح شدن دو پولیس و مضروب شدن دو تن شد، بر عهده گرفته است.

افراط‌گرایان راست‌گرا به سوی معترضان بطری، فشفشه، ترقه و دیگر اشیاء را به سوی تظاهرات‌کنندگان که خانواده و به همراه کودکانشان بودند، پرتاب کردند.

در همین حال تظاهرات‌کنندگان روز یکشنبه پولیس را به دلیل مستقر نکردن تعداد کافی پولیس برای حمایت از معترضان، مورد انتقاد قرار دادند.

گفته می‌شود، این راهپیمایی توسط شبکه‌ای به نام “خط 17 علیه نژادپرستی” برنامه ‌ریزی شده بود.

پرستی

تظاهرات

سویدن

نژاد


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.