ترکیه 150 میلیون دالر به افغانستان کمک می کند

۱۰ عقرب ۱۳۹۳

وزیر امور خارجه ترکیه از اعطای کمک مالی 150 میلیون دالری این کشور، به افغانستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، مولود چاووش اوغلو در نشست قلب آسیا پروسه “استانبول ” در چین گفت که کمک مالی ترکیه به افغانستان با هدف گسترش و توسعه در طول دوره سه ساله از سال 2015 آغاز خواهد شد.

به گفته وزیر امور خارجه ترکیه، 75 میلیون دالر کمک دیگر این کشور در جهت آموزش نیروهای امنیتی افغانستان صورت می گیرد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت که پس از سال 2016 شمار نیروهای نظامی خود را در افغانستان از 700 نفر به 1100 نفر افزایش خواهد داد.

چاووش اوغلو همچنین از اعلام آمادگی و توافق کشورش برای پذیرفتن مسئولیت فرودگاه بین المللی کابل خبر داد و گفت که فرودگاه بین المللی کابل برای اهداف نظامی و غیر نظامی استفاده می شود.

وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به اهمیت این فرودگاه در آینده افغانستان هزینه مدیریت فرودگاه کابل را 50 میلیون یورو تخمین زد.

وی با اشاره به دیدارش با عزیز احمد چودری “وزیر امورخارجه” پاکستان، از تشکیل دولت جدید افغانستان جهت شرکت در اجلاس رهبران سه کشور، همکاری کابل با اسلام آباد را جهت توسعه ثبات امنیت در منطقه بسیار مهم توصیف کرد.

این در حالی است که کنفرانس افغانستان در استانبول به منظور کمک به ثبات و امنیت کابل به ابتکار رهبران آنکارا، در سال 2011 در ترکیه برگزارشده بود.

هدف از برگزاری کنفرانس استانبول، تلاش برای استقرار صلح و ثبات در افغانستان و تقویت همکاری های منطقه ای در آسیا بوده است.

دست اندرکاران کنفرانس استانبول بر روند فعالیت های بازسازی درافغانستان که در طول سه دهه جنگ و خشونت ویرانی های گسترده بر جا گذاشته است، نظارت می کنند.

چهارمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا به ادامه پروسه “استانبول” روز جمعه (9 عقرب) با حضور روسای افغانستان و چین، در شهر بیجینگ برگزار شد.

 

150 میلیون دالر

2016

امنیت

ترکیه

چین

سه سال

کمک


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.