اسد ۲۱, ۱۳۹۹

ترکیه مسیر اصلی ترانزیت تروریست ها به سوریه

وزارت امورخارجه امریکا اعلام کرده است که کشور ترکیه در سال ۲۰۱۴ مسیر اصلی ترانزیت تروریست‌های خارجی به سوریه بوده است.

وزارت امورخارجه امریکا اعلام کرده است که کشور ترکیه در سال ۲۰۱۴ مسیر اصلی ترانزیت تروریست‌های خارجی به سوریه بوده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، وزارت خارجه امریکا در گزارش سالانه تروریسم خود به نقش ترکیه به عنوان مسیر ترانزیت تروریست به سوریه اعتراف کرده است.

روزنامه تودی‌زمان، به نقل از مقامات وزارت خارجه امریکا نوشت که این وزارت در گزارش سالانه تروریسم که روز جمعه منتشر شد اعتراف کرده است که کشور ترکیه در سال ۲۰۱۴ مسیر ترانزیت تروریست‌های خارجی بوده که قصد داشته‌اند به گروه‌های افراطی در سوریه بپیوندند.

وزارت خارجه امریکا با نادیده گرفتن نقش فعال ترکیه در حمایت از گروه‌های تروریستی نوشته این کشور به دلیل موقعیت مکانی، وجود پایگاه‌های حمل و نقل بین‌المللی در آن کشور و داشتن مرز گسترده با سوریه و عراق کماکان مسیر اصلی تزانزیت تروریست‌های خارجی به شمار می‌رود.

پیش از این باراک اوباما، رییس‌جمهوری امریکا هم از ترکیه به دلیل اهمال در مقابله با تروریست‌های خارجی که از طریق این کشور وارد سوریه می‌شوند، انتقاد کرده بود.

دولت سوریه تا کنون چندین بار از ترکیه به دلیل قاچاق تروریست به خاک این کشور به سازمان ملل شکایت کرده است.

سوریه از سال ۲۰۱۱ با بحران خونینی دست به گریبان بوده که به کشته شدن حدود ۲۰۰ هزار نفر منجر شده است.

از زمان آغاز این ناآرامی‌ها در سوریه مستندات زیادی نشان داده‌اند کشورهای غربی و متحدان آنها در منطقه، به ویژه ترکیه، عربستان سعودی و قطر اصلی‌ترین عوامل تقویت گروه‌های تروریستی در این کشور بوده‌اند.