ترکیه: عربستان باید فورأ «اتحادیه جهانی علمای مسلمان» را از فهرست تروریستی خارج کند

ترکیه از تصمیم عربستان و متحدانش مبنی بر اینکه نام «اتحادیه جهانی علمای مسلمان» را به فهرست سازمان‌های تروریستی افزوده است به شدت انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، بامداد امروز شنبه، وزارت خارجه ترکیه با نشر بیانیه ای، تصمیم عربستان و متحدانش را به تحریم قطر و قرار دادن نام سازمان «اتحادیه جهانی علمای مسلمان» در فهرست سیاه تروریسم به شدت انتقاد کرد.

وزارت خارجه ترکیه در این بیانیه، با اشاره به اینکه عربستان، امارات، مصر و بحرین با قرار دادن نام این سازمان در فهرست تروریستی افزود: این تصمیم در اسرع وقت باید لغود گردد.

عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین روز پنجشنبه در بیانیه‌ ای مشترک، اعلام کردند در راستای آنچه به گفته آنها به کارگیری تمهیداتی علیه تروریسم و خشکاندن منابع مالی آن است، دو سازمان «اتحادیه جهانی علمای مسلمان» و «شورای جهانی اسلامی» را به همراه ۱۱ شخص در لیست تروریستی خود قرار می‌دهند.

اتحادیه جهانی علمای مسلمان در سال ۲۰۰۴ به ریاست یوسف القرضاوی و با مشارکت برخی از علمای شیعه و سنی تشکیل شد. القرضاوی به دلیل گرایش به اخوان المسلمین مصر از این کشور تبعید شده و هم‌اکنون در قطر به سر می‌برد.

روابط ۴ کشور عربستان، مصر، امارات و بحرین به دنبال پخش سخنان منسوب به تمیم بن حمد، امیر قطر از تلویزیون و خبرگزاری این کشور که در حمایت از ایران و انتقاد از عربستان بود، متشنج شد.

به دنبال این اظهارات، ۴ کشور مذکور روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کرده و دوحه را به حمایت از تروریسم و حمایت مالی از گروه‌های افراطی و تروریستی متهم کردند.

قطر با رد این اتهامات، تأکید کرده است که اقدامات این کشورها با هدف ضربه زدن به استقلال سیاسی صورت می‌گیرد؛ چرا که دوحه دنباله رو سیاست‌های ریاض نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *