تردید حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان از اهداف لویه جرگه

27 آوریل 2019

حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، لویه جرگه مشورتی صلح را یک برنامه سفارشی و فرمایشی دانسته و اظهار کرد که تا حال اهداف واقعی و پشت پرده حکومت از این جرگه با احزاب وضاحت داده نشده است.
به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، لویه جرگه مشورت صلح روز دوشنبه (۹ثور) برگزار می شود و  بیانیه حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، شام امروز (۷ثور) به نشر رسیده است.
متن بیانیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت عزيز و سرفراز افغانستان!
السلام عليكم و رحمت الله و بركاته!

اینک با گذشت چندين هفته از تلاش هاى يكجانبه برای برگزاری لويه جرگه از طرف تيم وابسته به ارگ رياست جمهوری؛ مسجل و هویدا گردید که این جرگه در يك روند كاملاً سفارشی، فرمایشی، یک جانبه و غير شفاف به پيش برده می شود. تا آنجا كه هنوز هيچ گونه وضاحتی در مورد اهداف واقعی و پشت پرده حكومت به احزاب سياسى و ملت داده نشده و نیز هيچگونه بحثى در مورد اصل ضرورت برگزارى اين جرگه، آجندای جرگه، آزاد و عادلانه بودن روند برگزاری و چگونگی انتخاب و ترکیب مدعوین آن با بزرگان كشور صورت نگرفته است.
در چنين وضعيتی و با درنظرداشت نکات ذیل:

یکم: این جرگه، نه جرگه تعریف شده در قانون اساسی افغانستان است و نه هم با ماهیت جرگه عنعنوی سازگار ميباشد. زيرا در لویه جرگه قانون اساسى همه اعضا منتخب واقعى بوده و در قانون اساسى كشور بعنوان وثيقه ملى پيش بينى شده است و نيز لویه جرگه عنعنوى از اجماع مردم ناشى ميشود كه اين جرگه نام نهاد هر دو خصوصيت فوق را ندارد. فلهذا از منظر حقوقی مردود است.

دوم: جرگه ها نوعا ماهیت مشورتی دارند اما این جرگه که بدون هیچگونه مشورتی با جریان های مطرح سیاسی، ملی و مردمی به پيش برده می شود نمي تواند متضمن يك لويه جرگه واقعي باشد. زيرا در لويه جرگه ها اصل مشورتی بودن اساس مشروعيت آنها را تشكيل داده و تاثیر مستقیم بر موثریت و نتايج آنها دارد.

با توجه به اينكه با شخصيت هاى اثر گذار ملى، شرکای قدرت سیاسی و حکومتی، اکثریت قاطع رهبران مطرح جهادی و احزاب سیاسی كشور ، شخصیت های ذی نفوذ، نمایندگان ملت در شورای ملی و شوراهای ولایتی و نهادهای مدنی مشوره نشده و اينكه بيش از ٧٠ حزب و جريان سياسى و شخصيت هاى ملى برگزاری آن را تحريم نموده و يا اشتراک در آن را خلاف روحیه وحدت ملی و خلاف مصالح علیای كشور دانسته است.

سوم: با توجه به شواهد و قراین موجود از اهداف پیدا و پنهان حکومت در مورد اصل جرگه، اجندا و ترکیب مدعوین هویداست که این حرکت نوعی کمپاین انتخاباتی قبل از موعد برای تکت خاص انتخاباتی بوده و نیز در تعارض و تقابل با روند رو به پیشرفت پروسه صلح قرار‌ داشته و برای فریب و انحراف افکار عمومی تنظیم و برنامه ریزی گردیده است.
چهارم: مصارف بیجا و تعطیلی های نابجا از ديگر مواردی اند ‌که نشان دهنده بی پروایی و سوء استفاده ارگ نشینان از بیت المال، منابع و ثروت عمومی در راستای تحقق اهداف محدود و خودکامه تیمی بوده و بيت المال ملت مورد بهره برداری انتخاباتى قرار می گيرد. نکته مضحک تر اینکه رییس جمهوری توافقى وحدت ملى در شرایطی سخن از کودتای نرم به زبان می آورند که خودشان با سوء استفاده از نفوذشان بالاى قوه قضاييه كه متأسفانه اكنون به يک نهاد زير اثر و نفوذ قوه اجرائيه تبديل گرديده، اقدام به ابقای خودش بطور غير قانونى نموده است. درحالیکه قانون اساسى بطور صریح اول جوزاى سال پنجم بعد از انتخابات را ختم دوره کاری رياست جمهورى منتخب ميداند، ولى آقاى اشرف غنى كه خود يك رييس جمهور توافقى است بطور غير قانونى قصد ادامه حكومت را دارد و در اين راستا قوه قضاييه را در استخدام خويش در آورده و در حقیقت خود به کودتای نرم اقدام نموده است.

بنابر آنچه ذکر گردید و دلایل و عوامل ديگر, شورای اجراییه حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان طی نشست رسمی امروز (شنبه ۷ ثور) خود كه تحت رياست  مقام رهبری حزب جناب استاد محقق داير شد، با اکثریت قاطع اراء روند فعلی زير نام جرگه مشورتی صلح را رد نموده و آنرا چيزی جز وقت تلفی از جانب حكومت در پروسه صلح و تلاشی براي كمپاين غير قانونی _انتخاباتی ندانسته و فاقد اعتبار اعلام می نماید و نيز اعلام ميدارد كه كسى بنمايندگى از حزب وحدت اسلامى مردم افغانستان در اين جرگه نمايشى اشتراك نميكند و از آن عده كسانى هم كه در جرگه اشتراك ميكنند نيز ميخواهد كه با فريبكاری ها و خيمه شب بازى هايى كه از سوى حكومت به عنوان آجندای جرگه مطرح ميگردد مقابله نمايند.

و من الله التوفيق

شورای اجراییه مرکزی حزب‌وحدت
اسلامی مردم افغانستان
٧ثور ١٣٩٨

حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان

لویه جرگه


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.