تحریم لویه جرگه از سوی تکت های انتخاباتی

۲۶ حمل ۱۳۹۸

تکت های انتخاباتی «صلح و اعتدال» به رهبری حنیف اتمر و «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت الله نبیل؛ لویه جرگه مشورتی صلح را سفارشی خوانده و گفته اند که هيچ كسی به نمايندگی از آنها در اين لويه جرگه سفارشی اشتراك نخواهد كرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، تکت انتخاباتی صلح و اعتدال با نشر بیانیه ای امروز (26حمل)، جرگه مشورتی صلح را «وقت تلفی» و تلاش برای کمپاین انتخابی از سوی حکومت خواند.

این تیم مدعی شده است که حکومت در مورد اهداف، اجندا و زمينه تركيب و انتخاب اعضای جرگه مشورتی با جريان های سياسی كشور مشوره نکرده است تا این نشست بزرگ ملی مشروعیت پیدا میکرد.

در بیانیه آمده است «با گذشت چندين هفته، كار برگزاری لويه جرگه از طرف تيم وابسته به ارگ رياست جمهوری در يك روند كاملاً سفارشی و غيرشفاف به پيش برده شده، ديده می شود كه هنوز هيچگونه وضاحتی در مورد اهداف واقعی و پس پرده حكومت و هيچ اطمینانی در مورد آزاد و عادلانه بودن روند برگزاری آن بدست نيامده است».

همچنان در این بیانیه آمده که «در چنين وضعيتی ما باور داريم روند مذكور كه بدون هیچگونه مشورتی با جریان های مطرح سیاسی، ملی و مردمی به پيش برده می شود، نمي تواند متضمن يك لويه جرگه واقعي باشد؛ زيرا در لويه جرگه ها اصل مشورتی بودن، اساس مشروعيت آنها را تشكيل داده و تاثیر مستقیم بر موثریت و نتايج آن ها دارد».

از سویی هم تکت انتخاباتی «امنیت و عدالت» نیز با نشر اعلامیه ای از تحریم لویه جرگه خبر داده است.

در اعلامیه آمده است که ترکیب تیم رهبری برگزارکننده جرگه مشورتی صلح وابسته به یک تیم انتخاباتی بوده و فاقد مشروعیت و مقبولیت ملی می باشد و اجندای جرگه تاکنون مبهم و ناروشن بوده و پیرامون آن وضاحت ‌وجود ندارد.

تیم انتخاباتی امنیت و عدالت و محور مردم افغانستان اشتراک در جرگه را تحریم و با متحدین اش گام های عملی را در جهت ختم جنگ و تامین ثبات از مجرا های مشروع و مقبول بر خواهد داشت.

تکت انتخاباتی «صلح و اعتدال» در حالی لویه جرگه مشورتی را تحریم می کند که روز گذشته تکت انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به ریاست داکتر عبدالله و محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح نیز این جرگه را تحریم کرده بودند.

در عین حال، ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده بود که برای وضاحت بیشتر و حل مشکلات، رئیس جمهور با داکتر عبدالله نشست خواهد داشت.

خبرهای مرتبط:

 

 

اتمر

تحریم

خلیلی

لویه جرگه

نبیل


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.