تحریم بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری

دسته های انتخاباتی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت الله نبیل روند بازشماری آرا را تحریم کردند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، کمیسیون مستقل انتخابات امروز (۱۸عقرب) روند تفتیش و بازشماری آرای ۸ هزار و ۲۵۵ محل را آغاز کرده است.

اما دسته های انتخاباتی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت الله نبیل، این روند را غیرقانونی خوانده و از ناظرین شان خواسته اند که در این روند شرکت نکنند.

دسته «ثبات و همگرایی» در خبرنامه ای گفته است که کمیسیون انتخابات بر خلاف قانون، ” قبل از تفکیک و تصفیه‌ آرای باطل و بدون بایومتریک و بدون مشخص شدن سقف و تعداد آرای تصفیه شده‌ هر محل، تصمیم گرفته است تا بازشماری آراء را در ولایات آغاز نماید.”

به نقل از خبرنامه؛ “رهبری دسته‌ انتخاباتی ثبات و همگرایی، به منظور دفاع از آرای پاک مردم، به همه ستادهای ولایتی و ناظرین خویش در ولایات هدایت داده است تا روشن شدن موضوع، از اشتراک در این روند خلاف قانون خودداری ورزند.”

همچنین دسته‌ انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» به رهبری حکمیتار و «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت الله نبیل نیز آغاز باز شماری آرا را تحریم کرده اند.

اما دسته انتخاباتی «دولت ساز» به رهبری رئیس جمهور غنی می‌گوید که از آغاز هر روند که از سوی کمیسیون بر اساس کارشیوه و قانون انتخابات باشد حمایت می کند.

از سویی هم، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان آغاز روند بازشماری آرا در ولایات را واقع بینانه نمی داند.

این در حالی است که روز گذشته مولانا عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که امکان دارد اعلام نتایج ابتدایی انتخابات یک بار دیگر با تاخیر بیافتد.

پیش از این یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که به دلیل تاخیر در بازشماری آرا نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در ۲۳ام عقرب اعلام نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *