تایید استفاده از بمب های خوشه ای در یمن

۱۶ جدی ۱۳۹۴

139410160650475996855924سخنگوی کمیساریای سازمان ملل متحد تاکید کرد که ائتلاف به سرکردگی عربستان از بمب‌های خوشه‌ای ممنوعه بین‌المللی علیه مردم یمن استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از المیادین، «رابرت کالفیل» سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت ائتلاف به سرکردگی عربستان علیه یمن، از بمبهای خوشه ای ممنوعه بین المللی در این کشور استفاده کرده است.

وی افزود تیم‌های سازمان ملل متحد از این بمبها که بیشتر آن در مناطق مختلفی از شهر حرض در ولایت حجه استفاده شده است، عکسبرداری کرده اند.

کالفیل در ادامه با اشاره به شدت گرفتن حملات به یمن از کشته شدن دهها نفر در دسامبر گذشته خبر داد.

پیش از این سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که ائتلاف متجاوز سعودی از مهمات خوشه ای ساخت آمریکا علیه مردم یمن استفاده م یکند.

این سازمان در ماه می گذشته اعلام کرد که تصاویر و ویدئوهایی وجود دارد که استفاده از این نوع سلاحهای ممنوعه بین المللی در یمن از سوی ائتلاف به سرکردگی عربستان را تایید می کند.

سازمان عفو بین الملل نیز ماه عقرب گذشته در گزارشی اعلام کرد که نیروهای ائتلاف سعودی علیه یمن در حمله به یک محله مسکونی در منطقه “أحمی” در صعده واقع در شمال یمن طی، از بمبهای خوشه‌ای ساخت برزیل استفاده کرده اند.

مهمات خوشه‌ای به انواع وسایل انفجاری گفته می‌شود که در اثر یک انفجار اولیه تعداد زیادی مهمات کوچک‌تر را در منطقه انفجار پخش می‌کنند تا با فاصله زمانی پس از انفجار اول منفجر شوند.

این بمبها علاوه بر کشتار غیر نظامیان یا مجروح کردن آنها، در هنگام برخورد با هدف، مهمات خوشه ای ثانویه عمل نکرده ای را به اطراف می پراکند که این امر سلامت کسانی که آن را لمس و یا در آینده با آن برخورد می کنند به خطر می اندازد.

بمب،

تایید،

خوشه ای،

سازمان ملل،

عربستان،

یمن،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed