تاکید رئیس جمهورغنی برحمایت امریکا از افغانستان

4 جولای 2017

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در دیدار با هیات مجلس سنای امریکا به ریاست سناتور جان مکین رئیس کمیته خدمات نظامی آن‌مجلس، بر حمایت امریکا از افغانستان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری آوا، این دیدار امروز سه شنبه در ارگ ریاست جمهوری صورت گرفت در آن هر دو جانب روی گسترش همکاری‌های دو جانبه، مبارزه با تروریزم و مسایل منطقوی بحث و تبادل نظر نمودند.

رئیس جمهور غنی، حمایت‌های امریکا از افغانستان را ارزشمند و قابل قدر دانسته گفت که روابط افغانستان و امریکا بر اساس احترام و منافع متقابل استوار است.

وی افزود جنگی‌که در افغانستان جریان دارد، جنگ افغانستان نیست، بلکه جنگ بالای افغانستان و بر ضد گروه های تروریستی فرا منطقوی می‌باشد.

همچنین هیات مجلس سنای امریکا که بعد از سفر پاکستان به افغانستان آمده اند بر ضرورت راه‌حل که تمام منطقه روی آن توافق داشته باشند، تاکید کرد.

سناتوران گفتند که جنرال قمر باجوه، لوی درستیز پاکستان در زمینه عملیات‌های مشترک برضد گروه های تروریستی در دو سوی خط دیورند، توافق نشان داده است. وی افزود که امریکا زمینه نظارت و تایید این عملیات ها را فراهم خواهد کرد.

همچنین آقای غنی گفت: صلحی را که خواهان آن هستیم، هزینه دارد و همچنان اصلاحات اجتناب ناپذیر و هزینه بردار است. وی گفت که پیشرفت های جاری افغانستان، غیرقابل برگشت می باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اصلاحات در وزارت دفاع ملی گفت که ۱۵۰ تن از جنرالان در سطح رهبری این وزارت متقاعد گردیدند، وزیر جدید تعین شد و دیگر اصلاحات نیز در این نهاد بوجود آمده که باعث تقویت ظرفیت‌های افغانستان به منظور عملیات های نظامی گردیده است. وی گفت که این اصلاحات، وزارت امور داخله را که اخیراً وی آن‌را قلب فساد در سکتور امنیتی خوانده بود، نیز متحول خواهد ساخت.

رئیس جمهور گفت که همکاری دوام‌دار ایالات متحده امریکا بخاطر تداوم اصلاحات مهم است. وی افزود که انتخابات پارلمانی در جولای سال ۲۰۱۸ برگزار خواهد شد و جامعه مدنی از این پروسه نظارت خواهد کرد.

آقای غنی گفت که افغانستان ضرورت دارد تا روابط تجارتی خویش را گسترش دهد. وی اخیراً موافقتنامه های مختلف را به منظور اتصال افغانستان با کشورهای منطقه از طریق خط آهن، سرک، دهلیز هوایی، دسترسی به بحر از راه بندر چابهار به امضا رساند که دیگر، افغانستان تنها وابسته به راه تجارتی و ترانزیتی پاکستان نخواهد بود.

این دیدار زمانی صورت گرفت که ایالات متحدۀ امریکا مصروف ارزیابی پالیسی خویش در قبال افغانستان می باشد که در آن روابط آن کشور با تمام منطقه و همچنان افزایش نیروهایش مورد ارزیابی قرار می گیرد.

همچنین تعدادی از همکاران ائتلاف بین المللی در زمینه افزایش نیروهای‌ شان در افغانستان، تعهد کرده اند.

تاکید روی روابط

دیدار با غنی

روابط

کابل

مجلس سنای امریکا

هیات


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.